Przeworskie cmentarze: O grabarzu, oglądaczu zwłok i cmentarzu komunalnym
Kiedy do grzebania zmarłych zabrakło miejsca na „starym” cmentarzu, w 1865 r. staraniem gmin podległych przeworskiej parafii zakupiono nową parcelę…
Serwis ziemi jarosławskiej i przeworskiej
Kiedy do grzebania zmarłych zabrakło miejsca na „starym” cmentarzu, w 1865 r. staraniem gmin podległych przeworskiej parafii zakupiono nową parcelę…
Historia danego miejsca umiera wraz z ostatnią osobą, która ją pamięta. Szukając śladów przeszłości w różnych archiwach czy bibliotekach zapominamy,…
Po przerwie związanej z okresem świątecznym wracamy do rozpoczętego w listopadzie cyklu o przeworskich cmentarzach, przygotowanego przez historyk Małgorzatę Wołoszyn…
W Łopuszce Małej nie ma zabytowych kapliczek. Jest natomiast kilka krzyży przydrożnych. Sposród nich wyróżnia się jeden, na murowanej podstawie.…
Rozpoczynamy nowy cykl wybranych wydarzeń, przedstawiając mroczne historie, jakie miały miejsce w Jarosławiu i okolicy w okresie międzywojennym, z zachowaną…
Ochotnicza Straż Pożarna w Rożniatowie, jak większość straży na terenie gminy Zarzecze, swój sprzęt przeciwpożarowy przechowywała w drewnianej szopie. Wybudowano…
Życie potrafi doświadczyć nas w różny sposób, w nieoczekiwanym momencie. Pewien mieszkaniec Ostrowa, przeżył tragiczną sytuację podczas wyjazdu do lasu.…
Wyobraźmy sobie, że ktoś przyjeżdża w nocy pod nasz dom i coś buduje w naszym ogrodzie. Dzisiaj nie do pomyślenia.…
Przy okazji zbliżającego się święta zakochanych o tym, co mają wspólnego ptaki i róże z padaczką i św. Walentym opowiada…
Jan Hempel urodził się 9 kwietnia 1879 roku we Lwowie. Do gimnazjum niższego uczęszczał w Radomiu, wyższe ukończył w Chyrowie.…