Centrum Przesiadkowe już funkcjonuje

– Dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze środków norweskich, udało się zrealizować projekt, który zrewolucjonizuje sposób podróżowania mieszkańców oraz odwiedzających miasto Jarosław gości – informuje Urząd Miasta Jarosławia. Mowa oczywiście o Centrum Przesiadkowym, o którego powstaniu mówiło się od wielu lat.

 

Centrum Przesiadkowe zostało oddane do użytku w środę, 17 kwietnia. Zostało ono utworzone przed budynkiem dworca PKP, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się plac parkingowy. W minioną środę, po niespełna trzech miesiącach prac, wjechały tam pierwsze busy i autobusy. Z nowej inwestycji skorzystali również pierwsi pasażerowie. Nastroje społeczne w tej kwestii były podzielone. Wiele osób chwaliła sobie zastosowane rozwiązanie, zwracając uwagę, że likwidacja dwóch pobliskich przystanków znacznie usprawni ruch drogowy w tej części miasta. Byli jednak i tacy, którzy zwracali uwagę, że przejście dodatkowych kilkudziesięciu metrów, zwłaszcza dla osób starszych może być kłopotliwe. Niemniej jednak nowa wiata powstała po to, aby w prosty i wygodny sposób skomunikować pasażerów kolei z innymi środkami komunikacji zbiorowej. Zamysł był bowiem taki, aby wszystkie środki transportu, z których mogliby skorzystać podróżni, znajdowały się w jednym miejscu. Dzięki środkom norweskim cel udało się osiągnąć.

 

Doczekało się realizacji

Zapowiadane przez ostatnich kilka lat Centrum Przesiadkowe powstało obok dworca PKP oraz Centrum Dworcowego PKS (oddanego do użytku w 2019 r.). Przeznaczone jest zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i tych, którzy korzystają z usług prywatnych przewoźników. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 2 miliony złotych, które pochodziły ze środków norweskich.

– Zadaszenie o długości 48 metrów, wsparte na 17 stalowych ramach konstrukcyjnych, oraz szklane zadaszenie o szerokości 12 metrów umożliwiają pasażerom „suche przejście” z gmachu kolei do wiaty przystankowej – informuje Urząd Miasta Jarosławia.

Część zadaszenia dodatkowo pokryta została powierzchnią biologicznie czynną, w dbałości o harmonię z otaczającą przyrodą. Ponadto, w ramach inwestycji wykonane zostały nowe miejsca postojowe dla autobusów, samochodów osobowych oraz taksówek, aby codzienne podróże były jeszcze bardziej wygodne i bezproblemowe.

 

Dwa przystanki zlikwidowane

Od środy, 17 kwietnia wszystkie autobusy komunikacji miejskiej (linii 0,8,9,10,14,15,16) korzystają już z nowego Centrum Przesiadkowego. Od tego dnia nie zatrzymują się one już na przystankach: przy ul. Poniatowskiego (naprzeciw policji) oraz przy ul. Galika. Pozostałe lokalizacje przystanków pozostały bez zmian.

 

Jest już pierwszy elektryk

Pierwszy autobus elektryczny, który został zakupiony ze środków norweskich jest już gotowy i niebawem będzie jeździł po ulicach Jarosławia. – To ogromny krok w kierunku zrównoważonej mobilności i ochrony środowiska! A to dopiero początek – w ciągu najbliższego roku do naszego miasta dojedzie kolejnych 10 autobusów elektrycznych – przypomina Urząd Miasta Jarosławia.

 

Dziury załatane

W ostatnim czasie poprawiona została również nawierzchnia drogi prowadzącej w kierunku nowopowstałego Centrum Przesiadkowego. Nasi Czytelnicy niejednokrotnie zwracali uwagę na znajdujące się tam dziury.

– Zjazd z ul. Poniatowskiego w dół do Centrum Przesiadkowego należy do PKP. W ostatnich dniach nawierzchnia została naprawiona. Ubytki dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy uzupełnił wykonawca miejskiej inwestycji (za zgodą PKP) – poinformował Urząd Miasta Jarosławia.

 

EK