Więcej zielonej energii na Podkarpaciu

Paweł Maciejewski, Dyrektor Rozwoju w Eolus Poland odpowiada na najczęstsze pytania zadawane przez właścicieli gruntów.

Dlaczego warto Wam zaufać?

Jesteśmy firmą, która od ponad 30 lat budzi zaufanie w branży odnawialnych źródeł energii.  Wyróżnia nas uczciwość, szwedzka solidność,nawiązywanie długofalowej współpracy z właścicielami gruntów oraz lokalną społecznością, a także  bezpieczeństwo transakcji.

Przede wszystkim stawiamy na rozmowę z drugim człowiekiem, bo wiemy, że bez dialogu nie ma współpracy. Zależy nam na tym, aby nasze działania przynosiły korzyści mieszkańcom, dlatego też w trakcie trwania całego projektu aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnej społeczności. Transparentnie omawiamy nasze plany i przedstawiamy długofalowe podejście. Czujemy się odpowiedzialni za projekt od momentu pozyskaniagruntu, poprzezkażdy etap realizacji, aż do końca trwania umowy dzierżawy.

Z Podkarpaciem jestem związany przeszło 20 lat. Właśnie tutajrealizowałem pierwsze projekty wiatrowe. W tym czasie poznałem wiele osób zamieszkujące ten region. Mogę stwierdzić, że wyróżnia Was ogromna szczerość i życzliwość. Widzę jak przez ten okres zmieniło się też podejście do odnawialnych źródeł energii. Na początku nie było wcale łatwo, a to najprawdopodobniej dlatego, że farmy wiatrowe były wówczas zupełnie nową technologią i budziły wiele obaw. Teraz odwiedzając wasze strony widzę, że wiedza na temat odnawialnych źródeł energii oraz świadomość dążenia do niezależności energetycznej zdecydowanie wzrosły. A prywatnie,znajomości zawarte ponad 20 lat temu przerodziły się w wartościowe przyjaźnie.

Podkarpacie to region z ogromnym potencjałem dla rozwoju  inwestycji farm fotowoltaicznych jak i wiatrowych. Rodzaj gruntów, wietrzność, nasłonecznienie. Wszystkie te aspekty sprawiają, że ten region jest dla nas bardzo atrakcyjny.

 

Pomówmy o korzyściach dla właścicieli gruntów.

Jako partner, na którym można polegać,Eolus szuka najlepszych rozwiązań dla obu stron – w końcu umowa jest obustronna.Współpraca z Eolus wiąże się z licznymi korzyściami. Oferujemy konkurencyjne warunki finansowe, zapewniając, że otrzymają Państwo uczciwą rekompensatę za dzierżawę swoich gruntów. Zwracamy kwotę podatku od nieruchomości, która została naliczona w wyniku naszej działalności. Koncentrujemy się na nawiązywaniu silnych i długoterminowych partnerstw z właścicielami oraz lokalnymi władzami i społecznością, tym samym zapewniając im stabilność i długofalowe wsparcie.

Aktywnie angażujemy się w lokalne inicjatywy, prowadzimy zajęcia edukacyjne zarówno w szkołach, jak i  spotkania dla dorosłych.  Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły związane z poprawą życia w gminie.  A podatki, które regularnie płacimy do budżetu Gminy, bezpośrednio przekładają się na poprawę jakości życia jej mieszkańców.

Czy skutecznie zabezpieczacie interesy właściciela gruntu?

Zdecydowanie tak. Umowa dzierżawy pomiędzy Eolus a Właścicielem gruntu jest w pełni bezpieczna. Eolus jako spółka notowana na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ zapewnia bezpieczeństwo transakcyjne.Poza tym, umowa posiada wiele zapisów zabezpieczających interesy obu stron i co ważne, zostaje zawarta na okres 29 lat i 11 miesięcy, co kategorycznie eliminuje możliwość zasiedzenia gruntu. Wszystkie czynności formalno-prawne wykonujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a przy tym kładziemy duży nacisk na opinie lokalnej społeczności prowadząc dialog na każdym etapie rozwoju projektu.

 

Wydzierżawiłem Wam grunty, do którego momentu mogę uprawiać swoją ziemię?

Po pierwsze, informujemy Państwa z wyprzedzeniem o planowanym harmonogramie prac budowlanych. W przypadku dzierżawy działki pod projekt fotowoltaiczny, będziecie mogli Państwo korzystać z gruntu do momentu rozpoczęcia procesu budowlanego. W przypadku farmy wiatrowej, z gruntu można korzystać przez cały okres trwania umowy dzierżawy z wyłączeniem terenu przeznaczonego pod fundament turbiny i drogę dojazdową. Dodatkowo, za wszystkie te niedogodności Eolus płaci Państwu rekompensatę w postaci czynszu dzierżawnego.

 

Co się dzieje po zakończeniu eksploatacji farmy słonecznej lub wiatrowej?

Zarówno w przypadku farm wiatrowych jak i słonecznych, po zakończeniu eksploatacji gwarantujemy demontaż i doprowadzenie terenu do stanu z dnia podpisania umowy dzierżawy. Dodatkowo, Eolus podpisał list intencyjny o współpracy ze szwedzką spółką Stena Recycling, która zobligowała się do odbioru i recyclingu komponentów z farm fotowoltaicznych będących własnością grupy Eolus na terenie Polski.

W Eolus realizujemy projekty, dzięki którym potencjalna moc energii pozyskiwanej z siły wiatru i promieni słonecznychstale wzrasta. Specjalizujemy się w farmach wiatrowych oraz wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych. Na Podkarpaciu poszukujemy odpowiednich lokalizacji dla projektów związanych z energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, a Państwa działka może być kolejnym miejscem, które przyczyni się do wzrostu produkcji zielonej energii.

Tym samym zachęcam do kontaktu i wstępnej rozmowy wszystkich właścicieli gruntów, które potencjalnie można przeznaczyć pod długoterminową dzierżawę.

Razem kształtujmy zrównoważoną przyszłość.

 

Kontakt

Paweł Maciejewski, Head of Development Poland

+48 722 022 801

pawel.maciejewski@eolusvind.com

www.eolus.com/pl