Uroczystości 700-lecia pierwszej parafii

Rozpoczęcie archidiecezjalnej peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, o którym informowaliśmy w poprzednim numerze Gazety Jarosławskiej łączyło się bezpośrednio z jubileuszem 700-lecia powstania pierwszej parafii w Jarosławiu, w ramach którego przygotowano szereg wydarzeń. W tym roku obchodzone jest również 500-lecie powstania Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej oraz 450-lecie przybycia oo. Jezuitów do Jarosławia.

 

Uroczystości w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu miały miejsce 18 września. Wydarzenie rozpoczęło się procesją z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa z Opactwa do jarosławskiej Kolegiaty, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Byli też święci, błogosławieni oraz postacie historyczne, związane z archidiecezją oraz Jarosławiem, w które wcielili się parafianie oraz mieszkańcy miasta.

W kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Mszę św. koncelebrowali – abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp Krzysztof Chudzio, bp Edward Białogłowski, o. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał oo. Jezuitów, przedstawiciele Kapituły Kolegiackiej, zakonu oo. Jezuitów oraz proboszczowie parafii jarosławskich i okolicznych miejscowości.

Podczas uroczystej Mszy św. zapalona została symboliczna świeca, oznaczająca wejście jarosławskiej Kolegiaty w VIII wiek istnienia.

Opr. EK, fot. Archidiecezja Przemyska