Kochani Rodzice, 07.02.2024 r. ruszyła reaktywowana Szkoła Rodzenia Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
Zajęcia odbywają się na terenie szpitala w odremontowanej świetlicy. Jest to jasne, przeszklone pomieszczenie wyposażone w nowe materace, piłki, worki Sako, pomoce dydaktyczne, mające wspomóc młodych rodziców podczas ćwiczeń oraz wykładów przygotowujących ich do najtrudniejszego i zarazem najpiękniejszego dnia – narodzin dziecka.
W każdą środę
Zajęcia w Szkole Rodzenia odbywają się w każdą środę od godziny 16.00. Szkoła Rodzenia i Oddział Położniczo-Ginekologiczny posiada stronę w mediach społecznościowych i fb, na której zamieszczamy najnowsze informacje i zdjęcia.
Program składa się z wykładów i ćwiczeń pomagających mamom i tatom zrozumieć fizjologię ciąży i etapy porodu, okresu okołoporodowego, zapoznać się ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie mamy oraz ćwiczeniami usprawniającymi oddech, rozluźniającymi mięśnie miednicy małej, przygotowując ją do porodu.
Lekarze neonatolodzy i pielęgniarki oddziału neonatologii wytłumaczą proces opieki nad noworodkiem, uczulą rodziców na wszelkie potencjalne zagrożenia związane z okresem noworodkowym, adaptacją do nowego życia, nauczą kąpieli, przewijania i wszelkich niezbędnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem.
Zespół prowadzący Szkołę Rodzenia składa się z położnych zatrudnionych na Trakcie Porodowym, lekarzy ginekologów położników, lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych i rehabilitantki uroginekologicznej. Zespół z dużym zaangażowaniem służy pomocą przyszłym rodzicom w trudzie przygotowań do wielkiego dnia.
Odpowiemy na wszelkie pytania, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i z dużą dozą zrozumienia i empatii przyjąć na świat Wasze Dzieci.
Pierwsze zajęcia
Na pierwszym spotkaniu zapoznaliśmy się ze sobą. Bardzo ciekawy wykład wprowadzający przedstawiła p. dr Anna Baraniak, Ordynator Oddziału Neonatologicznego, informując rodziców o możliwościach diagnostyczno-leczniczych Oddziału Noworodkowego. Podkreśliła II stopień referencyjności oddziału z możliwością opieki nad dziećmi urodzonymi po 32 Hbd, dziećmi z ciąż bliźniaczych, wspomniała o sprzęcie najnowszej generacji umożliwiającym diagnostykę i pomoc wszystkim noworodkom urodzonym w naszym szpitalu i nie tylko. Pani dr Amelia Witek-Łopaciuk, Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego skupiła się na dyskusji z przyszłymi rodzicami na temat fizjologii ciąży, porodu, zmianach zachodzących w organizmie młodej mamy. Odpowiadała na pytania dotyczące zasad prowadzenia ciąży, możliwości porodów wertykalnych, za pomocą szarfy, chust Rebozo.
– Dzięki telemetrii słyszymy Twoje Dziecko nie przywiązując Cię do łóżka, nie ograniczamy Twojej mobilności, rodzimy w ruchu – stwierdziła…
Dyskusja i pytania były bardzo ciekawe, tematy do dyskusji w dalszym etapie trwania szkoły będą rozwiązywane na bieżąco.
– Empatia i zrozumienie, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i matce są priorytetem dla każdego, kto pracuje w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, jesteśmy załogą, która pracuje i rozwija się dla Was – podkreśliła p. Ordynator.
Na oddziale
Oddział Ginekologii i Położnictwa mieści się w nowo wybudowanym budynku szpitala. Sale dla położnic są 2-osobowe z łazienkami w sali, na wyposażeniu TV, z pełnym nadzorem kardiomonitory, dzwonki przyłóżkowe. Oddział pracuje w systemie rooming in (mama z dzieckiem). Jesteśmy Oddziałem o II stopniu referencyjności, zajmujemy się ciężarnymi w ciąży fizjologicznej, jak i patologicznej o średnim nasileniu po 32 tygodniu ciąży, jak również ciąż bliźniaczych, oferujemy opiekę zarówno przed, około, jak i poporodową. Problemami z karmieniem piersią i zaburzeniami laktacyjnymi zajmują się doskonale wyszkolone położne laktacyjne, które zawsze udzielają fachowej pomocy w tym trudnym okresie. Oddział pełni opiekę całodobową z obstawą 2 dyżurnych specjalistów ginekologów-położników i specjalistą Neonatologii wraz z położnymi, pielęgniarkami i personelem dodatkowym.
W pierwszej trójce
Należy również wspomnieć o wyróżnieniu, jakim możemy się poszczycić – w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku za 2023 rok znaleźliśmy się w pierwszej trójce szpitali na Podkarpaciu. To dzięki głosom szczęśliwych rodziców osiągnęliśmy tak duży sukces. Szkolimy i rozwijamy się dla Was Rodzice, w trosce o Wasze Dzieci i Was zabiegamy o nowoczesne sprzęty: USG, Telemetria, Sala porodów wertykalnych z wyposażeniem, aramoterapia, tens, a w dalszych planach są porody w znieczuleniu…
Dostępne poradnie
Kobiety ciężarne, położnice są objęte opieką w Poradni dla Kobiet od poniedziałku do piątku. W poradni przyjmują lekarze ginekolodzy-położnicy. Ciężarne od 36 Hbd mają możliwość wykonania badania KTG. Od środy do piątku pracuje Poradnia Neonatologiczna obejmująca opieką noworodki. Jesteśmy w trakcie otwierania Poradni Laktacyjnej.
Pracujemy i rozwijamy się dla Was, aby zapewnić Wam i Waszym Pociechom jak najlepsze i najbezpieczniejsze przyjście na świat.
Zapisy do Szkoły Rodzenia prowadzone się w Oddziale Położniczym
pod nr tel. 16 624-51-27
e-mail: szkolarodzenia@comjar.pl
FB: Oddział Położniczo-Ginekologiczny COM Jarosław
Red.