Ruszyła reaktywowana Szkoła Rodzenia

Kochani Rodzice, 07.02.2024 r. ruszyła reaktywowana Szkoła Rodzenia Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

 

Zajęcia odbywają się na terenie szpitala w odremontowanej świetlicy. Jest to jasne, przeszklone pomieszczenie wyposażone w nowe materace, piłki, worki Sako, pomoce dydaktyczne, mające wspomóc młodych rodziców podczas ćwiczeń oraz wykładów przygotowujących ich do najtrudniejszego i zarazem najpiękniejszego dnia – narodzin dziecka.

 

W każdą środę

Zajęcia w Szkole Rodzenia odbywają się w każdą środę od godziny 16.00. Szkoła Rodzenia i Oddział Położniczo-Ginekologiczny posiada stronę w mediach społecznościowych i fb, na której zamieszczamy najnowsze informacje i zdjęcia.

Program składa się z wykładów i ćwiczeń pomagających mamom i tatom zrozumieć fizjologię ciąży i etapy porodu, okresu okołoporodowego, zapoznać się ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie mamy oraz ćwiczeniami usprawniającymi oddech, rozluźniającymi mięśnie miednicy małej, przygotowując ją do porodu.

Lekarze neonatolodzy i pielęgniarki oddziału neonatologii wytłumaczą proces opieki nad noworodkiem, uczulą rodziców na wszelkie potencjalne zagrożenia związane z okresem noworodkowym, adaptacją do nowego życia, nauczą kąpieli, przewijania i wszelkich niezbędnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem.

Zespół prowadzący Szkołę Rodzenia składa się z położnych zatrudnionych na Trakcie Porodowym, lekarzy ginekologów położników, lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych i rehabilitantki uroginekologicznej. Zespół z dużym zaangażowaniem służy pomocą przyszłym rodzicom w trudzie przygotowań do wielkiego dnia.

Odpowiemy na wszelkie pytania, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i z dużą dozą zrozumienia i empatii przyjąć na świat Wasze Dzieci.

 

Pierwsze zajęcia

Na pierwszym spotkaniu zapoznaliśmy się ze sobą. Bardzo ciekawy wykład wprowadzający przedstawiła p. dr Anna Baraniak, Ordynator Oddziału Neonatologicznego, informując rodziców o możliwościach diagnostyczno-leczniczych Oddziału Noworodkowego. Podkreśliła II stopień referencyjności oddziału z możliwością opieki nad dziećmi urodzonymi po 32 Hbd, dziećmi z ciąż bliźniaczych, wspomniała o sprzęcie najnowszej generacji umożliwiającym diagnostykę i pomoc wszystkim noworodkom urodzonym w naszym szpitalu i nie tylko. Pani dr Amelia Witek-Łopaciuk, Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego skupiła się na dyskusji z przyszłymi rodzicami na temat fizjologii ciąży, porodu, zmianach zachodzących w organizmie młodej mamy. Odpowiadała na pytania dotyczące zasad prowadzenia ciąży, możliwości porodów wertykalnych, za pomocą szarfy, chust Rebozo.

Dzięki telemetrii słyszymy Twoje Dziecko nie przywiązując Cię do łóżka, nie ograniczamy Twojej mobilności, rodzimy w ruchu – stwierdziła…

Dyskusja i pytania były bardzo ciekawe, tematy do dyskusji w dalszym etapie trwania szkoły będą rozwiązywane na bieżąco.

Empatia i zrozumienie, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i matce są priorytetem dla każdego, kto pracuje w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, jesteśmy załogą, która pracuje i rozwija się dla Was – podkreśliła p. Ordynator.

 

Na oddziale

Oddział Ginekologii i Położnictwa mieści się w nowo wybudowanym budynku szpitala. Sale dla położnic są 2-osobowe z łazienkami w sali, na wyposażeniu TV, z pełnym nadzorem kardiomonitory, dzwonki przyłóżkowe. Oddział pracuje w systemie rooming in (mama z dzieckiem). Jesteśmy Oddziałem o II stopniu referencyjności, zajmujemy się ciężarnymi w ciąży fizjologicznej, jak i patologicznej o średnim nasileniu po 32 tygodniu ciąży, jak również ciąż bliźniaczych, oferujemy opiekę zarówno przed, około, jak i poporodową. Problemami z karmieniem piersią i zaburzeniami laktacyjnymi zajmują się doskonale wyszkolone położne laktacyjne, które zawsze udzielają fachowej pomocy w tym trudnym okresie. Oddział pełni opiekę całodobową z obstawą 2 dyżurnych specjalistów ginekologów-położników i specjalistą Neonatologii wraz z położnymi, pielęgniarkami i personelem dodatkowym.

 

W pierwszej trójce

Należy również wspomnieć o wyróżnieniu, jakim możemy się poszczycić – w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku za 2023 rok znaleźliśmy się w pierwszej trójce szpitali na Podkarpaciu. To dzięki głosom szczęśliwych rodziców osiągnęliśmy tak duży sukces.   Szkolimy i rozwijamy się dla Was Rodzice, w trosce o Wasze Dzieci i Was zabiegamy o nowoczesne sprzęty: USG, Telemetria, Sala porodów wertykalnych z wyposażeniem, aramoterapia, tens, a w dalszych planach są porody w znieczuleniu…

 

Dostępne poradnie

Kobiety ciężarne, położnice są objęte opieką w Poradni dla Kobiet od poniedziałku do piątku. W poradni przyjmują lekarze ginekolodzy-położnicy. Ciężarne od 36 Hbd mają możliwość wykonania badania KTG. Od środy do piątku pracuje Poradnia Neonatologiczna obejmująca opieką noworodki. Jesteśmy w trakcie otwierania Poradni Laktacyjnej.

Pracujemy i rozwijamy się dla Was, aby zapewnić Wam i Waszym Pociechom jak najlepsze i najbezpieczniejsze przyjście na świat.

 

Zapisy do Szkoły Rodzenia prowadzone się w Oddziale Położniczym

pod nr tel. 16 624-51-27

e-mail: szkolarodzenia@comjar.pl

FB: Oddział Położniczo-Ginekologiczny COM Jarosław

Red.