Rozdzielono pieniądze z inwestycji lokalnych

– Już miliardy złotych trafiły do polskich samorządów w całej Polsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – podkreśla Tadeusz Chrzan, poseł na Sejm RP informując o tym, że na Podkarpacie trafią prawie 140 mln zł z programu, który jest także szczególną formą pomocy dla gmin, które ucierpiały wskutek pandemii..

 

W trzecim rozdaniu wsparcia w ramach inwestycji lokalnych dotacje otrzymała tylko część samorządów. Dofinansowania dla gmin wahają się od ponad 5 mln zł dla gminy wiejskiej Przeworsk, do 50 tys. zł dla gminy wiejskiej Jarosław. Powiat jarosławski otrzyma 6,1 mln zł. 3 mln zł będzie przeznaczone na kontynuację przebudowy budynku przy ul. Tarnawskiego w Jarosławiu pod potrzeby Powiatowego Ogniska Baletowego. Dotacja dla powiatu przeworskiego wyniesie 5,45 mln zł. Pieniądze wesprą m.in. inwestycje w obiektach oświatowych, szpitalu oraz pomogą zmodernizować przeworską wąskotorówkę.

Fundusz wspomoże też gminy. Gmina Pruchnik dostanie 900 tys. zł na modernizację oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych. Do gminy Pawłosiów trafi 800 tys. zł. Pieniądze wspomogą przebudowę drogi gminnej wraz z budową ronda w Tywoni. Na termomodernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Surochowie gmina Jarosław dostała 50 tys. zł. Gmina Rokietnica będzie modernizować oświetlenie uliczne w Czelatycach i Tuligłowach. Wsparcie wynosi 450 tys. zł. Natomiast w gminie miejskiej Radymno ma powstać budynek socjalny przy stadionie sportowym w Radymnie. Wsparcie wynosi 450 tys. zł.

Ze wsparcia inicjatyw lokalnych w powiecie przeworskim skorzysta gmina Przeworsk. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę siedziby gminy wraz ze zmianą sposoby użytkowania. Zaplanowano na to 2,45 mln zł. Kolejne 2 mln zł będzie przeznaczone przebudowę mostu na Mleczce w Gorliczynie, a 1 mln zł wspomoże modernizację instalacji wody w Świętoniowej i Urzejowicach.

Nie wszystkie samorządy znalazły się na liście przyznanych dotacji. Jarosław starał się o wsparcie remontu drugiej części rynku. Wnioskowano o kwotę 4,6 mln zł. Drugim zadaniem, na które wnioskował były Bulwary nad Sanem. Tu chodziło o 5,7 mln zł. Kolejny raz stalica powiatu jarosławskiego nie dostała nic, chociaż jak zapewnia magistrat wnioski były przygotowane solidnie, bez formalnych uchybień, a inwestycje są priorytetowe. .

erka/Fot. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu