Rachunek z 1851 roku

Hrabia Włodzimierz Dzieduszycki (1825-1899) należy do najbardziej zasłużonych postaci z rodu Dzieduszyckich herbu Sas. Zasłynął nie tylko jako wybitny społecznik, mecenas nauki i sztuki, ale przede wszystkim jako założyciel i twórca słynnego Muzeum Przyrodniczego im. Dzieduszyckich we Lwowie.

 

W ubiegłym roku Anna Dzieduszycka z Warszawy przekazała w depozyt do Muzeum niezwykły rachunek za zakupy z roku 1851 w londyńskiej manufakturze Walter Thornhill & Company, która była jednym z wiodących producentów metalowych przedmiotów luksusowych w tamtych czasach. Na zachowanym dokumencie sprzedaży wystawionym na hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego odnotowano, że zakupił on szpilki entomologiczne, przypinki, a także imadła małe i duże, specjalistyczne noże oraz pęsety. Zamówione przedmioty stanowiły niezbędne narzędzia do przygotowywania i eksponowania kolekcji owadów i motyli w gablotach lwowskiego muzeum.

Manufaktura Thornhill & Company, zyskała wielką reputację, zdobywając medal na Wielkiej Wystawie w Londynie w 1851 r. Była to pierwsza wystawa światowa, na której zaprezentowano dokonania ludzkości w sferze kultury i sztuki, jak i techniki. Przedstawiono szereg wynalazków oraz produktów przemysłowych.

Na tym wydarzeniu pojawiła się tylko niewielka liczba polskich wystawców. Prawdopodobnie był wśród nich obecny Włodzimierz Dzieduszycki, który przyjechał do stolicy Wielkiej Brytanii w celach rozpoznawczych i z ciekawością przypatrywał się wydarzeniom pierwszej światowej wystawy. Wiadomo, że w kolejnych wystawach światowych brał czynny udział jako popularyzator rodzimej etnografii i ludowej wytwórczości.

 

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu