Mieczysław Święcicki w Panteonie Wybitnych

W poczet Panteonu Wybitnych Osobowości Jarosławia dołączył Mieczysław Święcicki, honorowy obywatel Miasta. Ceremonia odsłonięcia tablicy odbyła się w sobotę, 18 listopada.

 

Mieczysław Święcicki Honorowym Obywatelem Miasta Jaarosławia został w 2016 r. Współtwórca krakowskiej Piwnicy Pod Baranami przez wiele lat związany był z Jarosławiem, do czego niejednokrotnie nawiązywał podczas swoich koncertów. Popiersie barda, które w Centrum Kultury i Promocji zawisło z inicjatywy Rotary Club w Jarosławiu, wykonał lokalny artysta Dariusz Jasiewicz. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał Dariusz Tracz, zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia oraz Stanisław Misiag, z Rotary Club. Wydarzenie uświetnił recital w wykonaniu artystów muzyków Piwnicy Pod Baranami.

Mieczysław Święcicki urodził się w 1936 roku w Sokalu (woj. lwowskie). W 1944 r. z całą rodziną został przesiedlony do Jarosławia, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, a następnie im. Piotra Skargi. W latach późniejszych rozpoczął naukę w Technikum Budowalnym, a także w szkole muzycznej stopnia podstawowego, a następnie średniego (w klasie fortepianu, klarnetu, gitary). Występował w orkiestrze dętej jarosławskiej szkoły budowlanej. W 1956 r. podjął pracę instruktora kulturalnego w jarosławskim Domu Kultury, jako instruktor taneczny. Był współtwórcą teatru lalek Kacperek. Angażował się również w zespole tanecznym Lidii Nartowskiej. W czasie studiów rozpoczął działalność artystyczną w teatrze w Krakowie oraz w Katowicach. W 1956 r. z przyjaciółmi założył słynną Piwnicę pod Baranami. Nigdy nie zapomniał o Jarosławiu, gdzie pobierał pierwsze szlify teatralne i aktorskie, niejednokrotnie tutaj koncertował z zespołem Piwnicy pod Baranami, zawsze bardzo ciepło wspominając miejsca, w których spędził młode lata. Na mocy uchwały Rady Miasta Jarosławia z 2016 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia.

 

Opr. EK, fot. UM