Kwiaty na grobie lotników złożył m.in. Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów i starosta jarosławski Stanisław kłopot.

Hołd dla lotników poległych w obronie Ojczyzny

Co roku w drugą niedzielę września społeczność gminy Pawłosiów oddaje hołd lotnikom z załogi bombowca Łoś, którzy 11 września zginęli w walce powietrznej z niemieckimi Messerschmittami i spoczęli na cmentarzu w Maleniskach. Rocznicowe obchody rozpoczyna msza św. poświęcona żołnierzom września w kościele parafialnym w Pawłosiowie. Po niej apel poległych przy grobie podporucznika Edmunda Mrozowskiego i strzelca pokładowego radiotelerafista kaprala Edmunda Kobylińskiego.

W tym roku była to 83 rocznica śmierci dwóch z czteroosobowej załogi polskiego bombowca. Pilot podporucznik Stanisław Przywara i strzelec pokładowy radiotelegrafista kapral Józef Zieliński wyskoczyli z płonącej maszyny. Ukryli ich mieszkańcy i udało się im przeżyć wojnę.

W ostatnią niedzielę przed grobem lotników w Maleniskach zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni oraz reprezentanci służb mundurowych i młodzież, by kolejny raz wyrazić szacunek i oddać hołd żołnierzom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obrobienie Ojczyzny. Uroczystości w Maleniskach mają szczególny charakter. Są wyrazem pamięci o bohaterach. Apel poległych i salwa honorowa przy wspólnym grobie lotników oraz liczny udział przedstawicieli rożnych środowisk podkreśla, że lokalna społeczność zachowała w pamięci tragiczne czasy wojny i poświęcenie żołnierzy.

erka