Figura Matki Bożej w Mikulicach

Miesiąc maj poświęcony jest Maryi. Dlaczego właśnie Jej? Ponieważ maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, a Ona uważana jest za pośredniczkę między Bogiem, a ludźmi. To ona może wybłagać łaski u swego Syna.

 

Od pokoleń katolicy w miesiącu tym spotykają się przy kapliczkach czy figurach Matki Bożej modlą się i śpiewają pieśni ku Jej czci. Okres pandemii przyhamował tę tradycję, ale jeszcze do niedawna wieczorami kobiety zasiadały na ławeczkach przy kapliczkach, figurach i śpiewały pieśni maryjne. Ich echo niosło sie przez zazielenione gaje i zasiane pola. Jest wiele kapliczek czy figur poświęconych Królowej nieba i ziemi, które w tym okresie są szczególnie przystrojone. Takim przykładem jest figura Matki Bożej w Mikulicach. Znajduje się ona w miejscowym parku, którego właścicielami przed wojną była rodzina Turnauów. Stoi niedaleko drogi prowadzącej do Ostrowa. Jednak nie była w tym miejscu od początku.

– Figura Matki Bożej pierwotnie stała na skraju parku, na niewielkiej górce, mniej więcej jak obecny przystanek autobusowy, czyli przy głównej drodze do Przeworska. Ustawiona była twarzą do wsi. Została przeniesiona w późniejszym czasie na miejsce, gdzie obecnie się znajduje – mówi pani Krystyna z Mikulic. Figura ustawiona jest na wąskim segmentowym postumencie. Maryja w dłoniach ma zapleciony różaniec. Zabezpieczona jest od góry przed deszczem czy słońcem przez daszek wykonanym z blachy nierdzewnej. Obiekt ogrodzony jest niewysokim, ozdobnym płotkiem. Nie brakuje oczywiście kwiatów wokół figury i u stóp Maryi. Mikulicka figura jest odnowiona i zadbana. Podobna znajduje się w sąsiadujących z Mikulicami Urzejowicach, również w dworskim parku. Jak przy większości kapliczek czy figur maryjnych tutaj też można usiąść na ławeczce. W cieniu drzew, w ciszy odpocząć od codziennej gonitwy.

Marcin Sobczak