Festiwal z rekordem

W środę, 30 listopada, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławu odbył się Szkolny Festiwal Explory, podczas którego, oprócz prezentacji innowacyjnych pomysłów młodych naukowców, podjęto też próbę pobicia rekordu Guinnessa.

 

Festiwal Explory to piknik naukowy, podczas którego uczniowie mają możliwość zaprezentować publicznie swoje pomysły. Trzy najlepsze projekty akredytowane zostały do etapu regionalnego. Pierwszy z nich to „Inteligentna lodówka” autorstwa Michała Batiuka i Piotra Dańczury, czyli system małych wag, które pomagają w codziennym kontrolowaniu podaży składników odżywczych. Dzięki informacjom o dostępnych produktach w naszej kuchni aplikacja poleca nam posiłki które możemy przyrządzić oraz pokazuje nam, czego nam brakuje do poszczególnego dania abyśmy mogli zaplanować zakupy. „Orion” Korneliusza Kilara ma być z kolei odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na wózek inwalidzki, który będzie tani funkcjonalny i łatwo dostępny. Pierwszy prototyp wykorzystuje platformę arduino i żyroskop. Natomiast „StilleX Z10” Karola Kubisa to laska z programowalnymi przyciskami dla osób niewidomych, m.in. zczytywanie ulic, połączenie z numerem 112. W lasce zostanie dodatkowo wbudowany czujnik ruchu oraz mały głośnik.

To jednak nie wszystko. Przy okazji pikniku naukowego uczniowie jarosławskiego „Mechanika” razem z sąsiednim Zespołem Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego podjęli próbę pobicia Rekordu Polski w utworzeniu tzw. żywego łancucha” najdłuższego rozwinięcia liczby pi. Dotychczasowy rekord wynosił 883 osoby. Na szkolnym boisku ZSTiO udało się zebrać blisko 1000 osób. By jednak rekord został zatwierdzony, biuro zawodów musi sprawdzić dokumentację i kartka po kartce sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

Szkolny Festiwal Explory odbył się od honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego, a zorganizowany został przez Fundację Zaawansowanych Technologii w Warszawie i Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu przy współpracy z Wydziałem Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, Politechniką Ślaską, PWST-E w Jarosławiu oraz PCI ProtoLab w Rzeszowie.

DP