Obchody Światowego Dnia Cukrzycy

W piątek, 25 listopada w Sali lustrzanej jarosławskiego Centrum Kultury i Promocji zorganizowane zostały obchody w ramach Światowego Dnia Cukrzycy.

 

14 listopada w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Jest to szczególnie ważny moment zwłaszcza dla osób z tą chorobą, jak i ich bliskich. Szacuje się, że w Polsce co najmniej 3 mln osób choruje na tę chorobę, a ok. 750 tysięcy osób nawet nie wie, że ją ma.

Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu, w ramach Światowego Dnia Cukrzycy nadało odznaki „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” oraz medale 100-lecia odkrycia insuliny. Odznakę otrzymali m.in. Waldemar Paluch, burmistrz Miasta Jarosławia, Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Ewa Leniar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Tadeusz Słowik, właściciel Restauracji „Klasyczna”.

Obchody uświetnił występ uczniów jarosławskich szkół, którzy uczestniczyli w konkursie na temat cukrzycy.

W trakcie obchodów zaprezentowali się również uczestnicy konkursu na wiersz lub piosenkę, którego tematem była cukrzyca. Konkurs został przeprowadzony wśród uczniów jarosławskich szkół.

 

Opr. EK, fot. CKiP