Na fotografii: Mały Andrzej z Matką, Przeworsk, przed 1939 r./fot. ze zbiorów prywatnych.

Dzień Matki dawniej

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Matki. Tego dnia składamy życzenia naszym mamom, wspominamy przeżyte z nimi chwile. Przeworskie muzeum w swoich mediach społecznościowych podzieliło się ciekawostką związaną z tym świętem.

 

O tym, jak Dzień Matki obchodzono kiedyś mówią nam m.in. wpisy z Kroniki pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915 roku, założonej przez Adama Wojdałowicza:

„W dniu 8. czerwca 1933 roku urządzono Dzień Matki w tutejszej szkole. W pięknie udekorowanej sali zebrały się zaproszone matki, do których przemówił Kierownik szkoły, a następnie młodzież wykonała okolicznościowe produkcje deklamacyjno-chóralne. W końcu młodzież obdarzyła swoje matki bukietami kwiatów w dowód czci i głębokiej synowskiej wdzięczności.”

 

„Z powodu kanonicznej wizytacji tutejszej parafii i przygotowaniem młodzieży szkolnej do sakramentu bierzmowania musiano Dzień Matki w tym roku przełożyć dopiero na 18. czerwca 1939. Urządzeniem tej imprezy zajęła się P. Hanuszówna ze Szkolnym Kołem P.C.K. Na program tej imprezy, którą urządzono na boisku szkolnym złożyło się przemówienie P. Jana Lwa, deklamacje, dialogi i obraz sceniczny w jednej odsłonie. P. Michał Smyka przygotował kilka okolicznościowych pieśni z chórem międzyklasowym, których wykonanie wypadło bez zarzutu, a przyjęte zostało przez matki z dużym uznaniem za pracę i uświetnienie zgotowanej im przez szkołę owacji.” (Kronika pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915. Założył Adam Wojdałowicz)

 

źródło: Muzeum w Przeworsku