12-latek miał na lekcji nabój

Nie lada zamieszanie wywołał 12-letni mieszkaniec gminy Pruchnik, który przyniósł do szkoły ślepą amunicję.

 

W minionym tygodniu uczeń jednej ze szkół na terenie gminy Pruchnik przyniósł do szkoły nabój, a następnie pokazał go koledze. Rozmowę chłopców usłyszała nauczycielka, która natychmiast powiadomiła dyrekcję, a ta Policję.

– Na miejscu policjanci ustalili, że 12-latek otrzymał nabój od swojego dziadka – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Chłopiec przyniósł amunicję do szkoły, aby rozpytać kolegów i sprawdzić do jakiego rodzaju broni jest przeznaczona.

– Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to ślepa amunicja przeznaczona do broni palnej typu AKMS, której posiadanie wymaga pozwolenia – informuje A. Długosz.

Policjanci zabezpieczyli pocisk. Przeprowadzili również działania w miejscu zamieszkania chłopca.

– Stróże prawa przeszukali pomieszczenia należące do rodziców chłopca i jego dziadka. Podczas tej czynności, nie znaleźli więcej amunicji jak też innych rzeczy, których posiadanie jest zabronione – mówi A. Długosz.

Dziadek chłopca w rozmowie z policjantami wyjaśnił, że nabój który dał wnuczkowi, posiadał od kilku lat. Mężczyzna nie pamiętał w jakich okolicznościach wszedł w jego posiadanie. Nie posiadał też pozwolenia na broń i nie miał wiedzy, że posiadanie takiego naboju wymaga stosownych pozwoleń.

 

Pamiętajmy!

Policja przypomina, że niedopuszczalne jest posiadanie amunicji, przez osobę która nie ma do tego stosownego zezwolenia. Posiadanie choćby jednego naboju jest prawnie zabronione i może przysporzyć niepotrzebnych kłopotów. Zgodnie z prawem o każdej znalezionej amunicji, broni czy pociskach niezwłocznie powinniśmy poinformować Policję. Za nielegalne posiadanie broni lub amunicji, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

EK/KPP