Zmiany w budżetach, wycieczki szkolne i mieszkania komunalne

W ostatnim tygodniu kwietnia jarosławscy miejscy radni i radni powiatu jarosławskiego obradowali na sesjach. W mieście było tradycyjnie, czyli mnóstwo emocji i dyskusji ocierającej się o kłótnie. W powiecie spokojniej. Radni powiatowi zajmowali się głównie sprawami oświatowymi. Miejscy rajcowie przepracowali szerszy zakres problemów.

 

Sesja miejska

Rada Miasta Jarosławia przychyliła się do wniosku burmistrza i podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie o wydanie opinii w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Jarosławiu.

Przyjęła też informację o przyznaniu dotacji przez Ministra Edukacji i Nauki na realizację programu „Poznaj Polskę”. Pozwoli on uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon, Szkoły Podstawowej nr 6 im ks. Piotra Skargi i Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Stanisława Staszica na dofinansowanie wycieczek do miejsc wyznaczonych przez ministerstwo. W planie jest sześć wyjazdów, na które ministerstwo przekaże prawie 50 tys. zł. Całkowity koszt oszacowano na 91 tys. zł. Różnicę pokryją rodzice uczestników wycieczki. SP 5 i SP 6 planują po dwa wyjazdy dla uczniów klas IV-VIII. Jeden jednodniowy. Drugi dwudniowy. SP 7 także zamierza zorganizować dwie wycieczki dla uczniów z tej samej grupy. Jednodniową i trzydniową. W wyjazdach wezmą udział uczniowie ze szkół, które wcześniej nie korzystały z tego rodzaju wycieczek.

Radni przyjęli też pięcioletni plan gospodarowania zasobami mieszkalnymi gminy. Podczas dyskusji zwracano uwagę, że stan części lokali jest zły. Wanda Czerwiec proponowała, by rozważyć możliwość ich sprzedaży. Podobne zdanie pojawiło się też w innych wypowiedziach. Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch tłumaczył, że miasto nie chce wyprzedawać majątku za ułamek wartości. – Wyprzedawaliśmy, a ciągle co roku przybywa potrzebujących mieszkań komunalnych. Dzisiaj przy tylu potrzebujących dlaczego się ich pozbywać? – mówił burmistrz, zauważając że w wielu przypadkach miasto jest tylko zarządcą, a nie właścicielem. Zwrócił też uwagę na tzw. baraki przy ul. Rybackiej, z którymi samorząd niewiele może zrobić, ponieważ są pod opieką konserwatora. Burmistrz poinformował też, że ponad 70 rodzin czeka na mieszkanie komunalne. Rada wyraziła także zgodę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego.

 

Sesja powiatowa

Na sesji Rady Powiatu Jarosławskiego wprowadzano zmiany budżetowe. Najważniejsze z nich to, zwiększenie planu wydatków w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jarosławiu. – Mowa tu o pieniądzach pochodzących z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, których przeznaczeniem jest finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy SOSW. Zmiany zaszły też w dziale pomoc społeczna, gdzie również zwiększono budżet. Środki te również pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego i zostaną przeznaczone na dokształcenie kadry PCPR w Jarosławiu – informowały służby starosty.

Radni dowiedzieli się także o zasadach funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniki. Piszemy o nim szeroko w bieżącym numerze Gazety Jarosławskiej. Współpracujące ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich centrum, będzie uprawnione do certyfikowanych kursów.

erka/Fot. UM Jarosławia, Powiat Jarosławski