Zebrane w jednym miejscu

W Galerii „Magnez” w niedzielę, 4 lutego, otwarto kolejną wystawę czasową: „Kalendarze strażackie 1911-2024 ze zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku”.

 

Kolekcja kalendarzy strażackich, które prezentowane są na wystawie to kalendarze kieszonkowe, ścienne, biurkowe oraz zagraniczne z lat 1910-2024. Kalendarze kieszonkowe strażackie, które miały służyć wskazówkami i pomocą w obywatelskiej służbie na polu walki z klęskami pożarowymi. Zawierały one m.in. informacje o pożarach w latach poprzednich, władze okręgów wojewódzkich, wyszkoleniu strażaka, opisy sprzętu strażackiego, a także reklamy i miejsce na własne notatki. Wydawane były przez Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Niektóre z nich są dzisiaj prawdziwymi perełkami, a najstarszy pochodzi z 1910 r. i należał do Jana Trybalskiego naczelnika OSP Przeworsk, ojca Leona – twórcy i założyciela Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku – opowiada Wojciech Kruk z Działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.

Największą kolekcję na wystawie stanowią kalendarze ścienne, jednostronne oraz dwustronne o różnych wielkościach. Są one najpopularniejszym rodzajem kalendarzy, pochodzą z lat 1962-2024. Obecnie bardzo popularne stało się wydawanie kalendarzy przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce.

Wystawa czynna będzie w Galerii „Magnez” do 10 marca w godzinach pracy Muzeum.

DP/Muzeum w Przeworsku