Zagadkowe dekoracje

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu udostępnił w ubiegłym tugodniu zdjęcia z komisji konserwatorskiej w kościele oo. Dominikanów w Jarosławiu, gdzie konserwatorzy prowadzą prace przy polichromiach sklepienia i ścian prezbiterium.

 

Jak możemy się dowiedzieć, aktualnie trwa zabieg oczyszczania polichromii wykonanych w technice fresku. Efekty czyszczenia są spektakularne, a fresk jest w bardzo dobrym stanie.

Zaskoczeniem jest odkryta wcześniejsza dekoracja, również freskowa i po zachowanych fragmentach widać, że wykonana jest na dobrym poziomie. Ciekawe jest to, że odkrywki zostały wykonane w czasie poprzedniej konserwacji, obecnie ustalane jest kiedy mogło to mieć miejsce, ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja. Można przypuszczać, że były to lata 50. lub 60. XX w. Poprzedni wykonawcy po zrobieniu odkrywek zamalowali je, bez uzupełniania tynków.

Protokolarnie ustalono, że konserwatorzy mogą doczyszczać sklepienia i ściany oraz miejsca, gdzie występuje gorzej zachowana obecna dekoracja. Dopuszcza się wykonanie prób nowych odkrywek. Na ramach i monochromatycznych scenach spod warstwy brudu wyłoniły się złocenia kładzione mniej lub bardziej zagęszczonymi kropkami/kreskami. Potwierdziło się również, że święci dominikańscy pierwotnie byli jezuitami – pasowa odkrywka na habitach udowadnia, że były one w kolorze czarnym.

Starsza odkryta dekoracja freskowa nadal jest zagadką, jeśli wykonano ją zaraz po wybudowaniu kościoła, to już 20 lat później zrobiono na niej drugą, bardzo kosztowną dekorację freskową. Z jakiego powodu: zniszczenie, chęć fundatorów, niewystarczająca jakość? Można tylko przypuszczać.

Źródło i foto: WUOZ Przemyśl

 

Zdjęcia z komisji konserwatorskiej w kościele oo. Dominikanów w Jarosławiu, gdzie konserwatorzy prowadzą prace przy polichromiach sklepienia i ścian prezbiterium.