Wejście na stadion nadal będzie miało charakter zabytkowy.

Zabytkowość stadionu się zużyła

Stadion zwany szkolnym przestaje być zabytkiem. Burmistrz Jarosławia zawiadamia o wyłączeniu z Gminnej Ewidencji Zabytków stadionu Sokoła przy ul. Piekarskiej 2. Powodem jest zużycie się zabytkowych cech. Brama wejściowa zabytkiem pozostaje.

 

– Z uwagi na wartości historyczne, zbudowany przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w 1925 roku stadion sportowy, został wpisany do gminnej ewidencji zabytków w 2006 roku oraz do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie figurował natomiast w rejestrze zabytków województwa podkarpackiego. W wyniku wieloletniego użytkowania obiektu znacznemu zniszczeniu uległa główna płyta miejskiego stadionu i konieczne stało się wykonanie nowej infrastruktury, która umożliwiałaby dalsze korzystanie z obiektu. W konsekwencji naturalnego zużycia oraz wykonanej przebudowy obiekt zatracił wartość zabytkową, nie ma więc podstawy, by figurował w ewidencji. W uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który również podjął działania zmierzające do wyłączenia jej z ewidencji wojewódzkiej, obiekt zostanie wykreślony z gminnej ewidencji zabytków – wyjaśnia Dorota Wilk z Biura Burmistrza Miasta. – Podobna procedura obowiązywała w przypadku trybun, które spłonęły i nie zachowały się ich żadne zabytkowe elementy. W związku z tym zostały one w 2011 roku wykreślone z ewidencji, a następnie wybudowano nowe. Natomiast, nadal w gminnej ewidencji zabytków pozostają: ogrodzenie stadionu wraz z bramą wejściową i kioskami kasowymi – dodaje.

Zabytkowe cechy stadionu zużyły się w ciągu 16 lat i stał się obiektem nowoczesnym, który w ewidencji zabytków być nie powinien. Dlatego zostanie wykreślony.

erka