Zabierzcie te śmieci!

Przed nami październik, miesiąc w którym zdecydowana większość z nas zajmie się gruntownymi porządkami na grobach swoich bliskich. Co za tym idzie, w pojemnikach na odpady znajdzie się jeszcze więcej śmieci niż dotychczas. A już jest ich sporo…

 

Mieszkańcy odwiedzający cmentarz przy ul. Tysiąclecia w Przeworsku zastanawiają się, czy Gospodarka Komunalna ma harmonogram wywozu odpadów z tego miejsca i czy nie trzeba go zmienić, by śmieci odbierać częściej, bo pojemniki bardzo szybko zapełniają się. Jakby tego było jeszcze mało, mimo naklejek dotyczących segregacji odpadów, najwyraźniej mało kto się nimi przejmuje, bo wewnątrz kosza można znaleźć obok siebie zarówno plastikowe, sztuczne kwiaty, szklane znicze, jak i uschnięte bukszpany, które mocno atakuje ćma bukszpanowa.

Administrator cmentarza, Piotr Kucab z Zakładu Pogrzebowego Piotr i Paweł Kucab s.c., poinformował, że w ostatnim czasie ludzie sukcesywnie wycinają bukszpany i wrzucają do kontenera. Bywa, że jeden taki krzew zajmuje prawie cały kontener. Zauważa, że gdyby ludzie odwiedzali groby częściej, być może nie byłoby problemu z przepełnionymi pojemnikami w ostatnim czasie. Na większą ilość kontenerów nie ma miejsca. Poza tym, nie można też zapominać o tym, że każdy wywóz śmieci to koszty, które ponosi miasto, a w konsekwencji – jego mieszkańcy.

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Tysiąclecia nie obowiązuje harmonogram odbioru odpadów. Pojemniki są opróżniane sukcesywnie, w przypadku stwierdzenia przepełnień. Co do bukszpanów, to w związku z żerowaniem ćmy bukszpanowej występuje duża ilość uschniętych krzewów, które odbierane są odrębnie, jako odpady zielone, poza strumieniem odpadów – mówi sekretarz UM Przeworska, Agnieszka Zakrzewska.

Sekretarz potwierdza też, że próba prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, pomimo oznakowania, niestety nie przyniosła przewidywanych rezultatów. W większości przypadków osoby odwiedzające cmentarz nie przejmują się wprowadzonymi zasadami, które ułatwiły by pracę Gospodarce Komunalnej, a jednocześnie przysłużyły się środowisku.

DP