Za wysokie, za niskie, czy w sam raz?

Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Temat ten wywołał poruszenie zwłaszcza w mediach społecznościowych, gdzie sugerowano, że uchwalone większością głosów podwyżki są zbyt wysokie dla mieszkańców, a zwłaszcza rolników i przedsiębiorców. Urząd Miasta i Gminy Kańczuga z kolei informuje, że za sprawą uchwały stawki kwotowe zostały obniżone w prawie wszystkich punktach. Kto ma rację?

 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kańczudze rozpatrywano projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Przed głosowaniem głos zabierały radne: Anna Siewierska i Jolanta Kubicka, które były przeciwne podnoszeniu stawek podatków.

Podnoszenie stawki podatków dla przedsiębiorców i mieszkańców w dobie kryzysu jest decyzją nieprzemyślaną i nieodpowiedzialną. Już na terenie naszej gminy widać spowolnienie gospodarki, zaczynają zamykać się zakłady pracy, firmy szukają oszczędności aby przetrwać – mówiła radna Siewierska sugerując, że burmistrz wybrał najprostsze rozwiązanie sięgając do kieszeni mieszkańców, podczas gdy poprzez złe decyzje generuje dodatkowe i niepotrzebne koszty dla budżetu gminy, jak np. zmiana i przywrócenie poprzedniej organizacji ruchu w Kańczudze, czy wypłacane odszkodowania dla mieszkańców Łopuszki Wielkiej i Pantalowic w związku z przebudowami dróg. Padł też argument o wysokości wynagrodzenia dla burmistrza Andrzeja Żygadło, ale jak wyjaśnił przewodniczący Rady Łukasz Skóra, Rada podniosła jego wysokość zaledwie do 80% z proponowanych 100%, na wyraźną prośbę burmistrza.

Druga z radnych, Jolanta Kubicka, zwróciła przede wszystkim uwagę na podatki rolnicze, zaznaczając, że jako Rada mają prawo obniżyć tę kwotę i z takim wnioskiem komisja budżetowa zwróciła się do pani skarbnik.

– Wszystko poszło w górę: paliwo, nawozy, opryski. Nie dobijajmy rolników. Ci biedni, co mają tylko po kilka hektarów będą musieli rezygnować i oddawać pola bogatym, tym na których będzie to stać – argumentowała radna. Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę stosunkiem głosów 11 „za” i 4 „przeciw”.

 

Obniżyli, czy podnieśli?

Jak informuje Teresa Argasińska, sekretarz UMiG Kańczuga, stawki w podatku od nieruchomości obowiązujące w danym roku podatkowym ustalane są w oparciu o obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych, które na rok 2023 zostały podniesione o 11,8% w stosunku do roku 2022, co jest konsekwencją rosnącego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza 2022 r.

Rada Miejska w Kańczudze 24 listopada przyjęła uchwałę, w której obniżono stawki kwotowe w prawie wszystkich punktach, a najczęściej nakładane na mieszkańców stawki: za budynki mieszkalne obniżono o 40%, za grunty pozostałe o 34%, oraz budynki pozostałe obniżono o 28% w stosunku do tych wskazanych przez Ministra Finansów na 2023 rok. Podatek rolny w 2023 roku będzie wyższy o około 20% w porównaniu do roku 2022. Oczywistą przyczyną jest wzrost ceny żyta, na podstawie której obliczana jest stawka podatku. Należy podkreślić, iż przyjęte stawki na rok 2023 mają na celu jedynie zbilansowanie wzrostu wydatków, związanych w głównej mierze z inflacją – wyjaśnia sekretarz dodając, że stawki w bardzo podobny sposób kształtują się w sąsiednich miastach i gminach.

 

DP