Z Pruchnika do Iwonicza-Zdroju

Od listopada 2021 do czerwca 2023 roku kilkadziesiąt obrazów Wacława Kochanowicza mogło cieszyć zmysły i sycić ducha mieszkańców i gości Beskidu Niskiego.

 

Dzieła jarosławskiego malarza realistycznego były kolejno eksponowane w odnowionej, generalnie wyremontowanej i odmienionej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśliskach, w Beskim Centrum Dziedzictwa – które znajduje się w gruntownie odrestaurowanym, zabytkowym spichlerzu, następnie w rymanowskiej Galerii Zdrój, a później w słynnym Pasażu Pijalni Wód Mineralnych, w Iwoniczu-Zdroju.

– Scenki rodzajowe z życia wsi, na wskroś polskie krajobrazy oraz towarzysze wiejskiego życia – konie, to główne tematy obrazów, które sympatycy artysty mogli zobaczyć – mówi Alicja Kochanowicz-Grabuś, córka artysty.

W środę, 14 czerwca w Pasażu Pijalni Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju miała miejsce prezentacja najnowszego obrazu W. Kochanowicza, który przedstawia słynne „Skały” w Besku – miejsce w swojej historycznej formule już dziś nieistniejące, bo zmienione przez stworzoną ludzkimi rękami zaporę Besko a jednak, dzięki temu właśnie obrazowi przypomniane i odświętnie, uroczyście utrwalone dla przyszłych pokoleń.

– Byłem w tym wyjątkowym miejscu, nazywanym Skałami, w lipcu ubiegłego roku i od razu pomyślałem, że warto je namalować. Słyszałem, że kiedyś, przed wybudowaniem tamy na Wisłoku powyżej Skał, całe dno doliny było skaliste i kamieniste. Ponoć tysiące ludzi, całymi rodzinami, przyjeżdżało do Beska pociągami, by wypoczywać w otoczeniu monumentalnego dzieła natury a mieszkańcy Beska urządzali tam odświętne wydarzenia kulturalne. Spróbowałem odtworzyć tamten miniony czas – mówi W. Kochanowicz.

Podczas pobytu artysty w Beskidzie Niskim powstały również takie dzieła jak: pejzaż „Pamiętny Jesion”, z niepowtarzalnym kolorystycznie, zimowym widokiem na Pasmo Bukowicy, z górnej stacji ośrodka narciarskiego w Puławach Górnych oraz „Źródliska Jasiołki”, wiosenny, śnieżno-wodny świat, który wyszedł spod pędzla mistrza w efekcie marcowej wycieczki, w jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Opr. EK