Z historii pożarnictwa: Pamiątki po Leonie Trybalskim

W styczniu Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku otrzymał zbiór pamiątek po Leonie Trybalskim założycielu Muzeum Pożarnictwa. Pamiątki przekazała jego córka, Jadwiga Mirkiewicz.

 

W skład otrzymanej kolekcji wchodzą: mundur strażacki galowy i czapka, a także 38 medali, krzyży i odznaczeń, które Leon Trybalski otrzymał za swoją pracę i wybitne osiągnięcia na polu strażackim, oświatowym i popularyzatorskim. Są to: krzyże i odznaki harcerskie, medale i odznaki nauczycielskie, odznaki PTTK, PCK, rzemieślnicze, odznaczenia strażackie oraz krzyże i odznaki za zasługi, w tym: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymany w 1978 r. Ponadto maszynopisy opatrzone bogatym materiałem fotograficznym powstałe w latach 1939-1983 dotyczące m.in. harcerstwa, historii OSP w Przeworsku, służby zdrowia, klęsk żywiołowych, zabytków i uroczystości odbywających się na terenie miasta. Ciekawym obiektem jest również osobista maszyna do pisania Leona Trybalskiego wzór „C38” z lat 1938-1939 pochodząca z Państwowej Wytwórni Uzbrojenia w Warszawie F.K. („Fabryka Karabinów Warszawa”), a także około 100 szt. fotografii o tematyce pożarniczej, przedstawiające architekturę i życie codzienne mieszkańców Przeworska, luźne notatki dotyczące harcerstwa i Muzeum Pożarnictwa oraz dyplom Leona Trybalskiego – Członka Honorowego Cechu Rzemieślniczego w Przeworsku z 1967 r.

Pamiątki te wzbogacą stałą ekspozycję pożarniczą oraz muzealne archiwum.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa

Muzeum w Przeworsku

Fot. Kolekcja medali, krzyży i odznaczeń, które L. Trybalski otrzymał za swoją pracę i wybitne osiągnięcia na polu strażackim, oświatowym i popularyzatorskim.