Z historii pożarnictwa:  Kalendarze strażackie

Kolekcja kalendarzy ze zbiorów Działu Historii Pożarnictwa przeworskiego muzeum liczy blisko 200 egzemplarzy. W skład kolekcji wchodzą kalendarze kieszonkowe, ścienne oraz biurkowe z lat 1910-2021.

 

Człowiek w życiu codziennym nie może obejść się bez kalendarza. Wyznacza on bieg dni, przypomina o imieninach, rocznicach, a przede wszystkim o tym, co należy zrobić w danym dniu. Kieszonkowe kalendarze strażackie miały służyć wskazówkami i pomocą w obywatelskiej służbie na polu walki z klęskami pożarowymi. Zawierały one m.in. informacje o pożarach w latach poprzednich, dane osobowe władz okręgów wojewódzkich, informacje o wyszkoleniu strażaka, opisy sprzętu strażackiego, a także reklamy i miejsce na własne notatki. Wydawane były przez Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Niektóre z nich są dzisiaj prawdziwymi perełkami, jak np. pochodzący z 1910 r. najstarszy w zbiorach przeworskiego muzeum kalendarz należący do ojca Leona Trybalskiego, Jana.

W zbiorach Działu największą kolekcję stanowią jednak kalendarze ścienne roczne jednostronne o różnych formatach, które są najpopularniejszym rodzajem kalendarzy. Zawierają spis dni całego roku z podziałem na tygodnie, miesiące oraz oznaczenie świąt. Pochodzą z lat 1962-2021.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa

Muzeum w Przeworsku