Z historii Niepokalanek:  Siostra Laureta – żołnierz armii gen. Andersa

Urodziła się w Jarosławiu w 1898 roku jako Zofia Wilczyńska. Ojciec Władysław był oficerem w armii austriackiej. Zofia przed rozpoczęciem Wielkiej Wojny ukończyła gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, niedaleko koszar.

 

Również dwie jej starsze siostry, Emilia i Maria uczęszczały do tego samego gimnazjum Lekcje historii Polski  z gorącą patriotką s. Eweliną Kunicką rozpaliły w niej miłość do ojczyzny. Zofia kontynuowała dalszą edukację w liceum im. W. Niedziałkowskiej we Lwowie, a następnie w Państwowej Średniej Szkole Ogrodniczej w Wólce Kapitańskiej koło Lwowa. Gdy rozpoczęły się w 1918 roku walki o Lwów, chwyciła za broń, wstępując do Ochotniczej Legii Kobiet. Kapral Zofia Wilczyńska zasłużyła w czasie służby na pełne uznanie, będąc bardzo dobrym komendantem wart i pododziałów. Otrzymała odznakę honorową Orląt Lwowskich. W 1921 roku wróciła do jarosławskiego klasztoru, pracując w miejscowym ogrodzie. W tym okresie wstąpiła do Niepokalanek w Jarosławiu, otrzymując imię zakonne s. Laureta od Serca Jezusa. Pracowała w szkole, przed wybuchem II wojny światowej została jej dyrektorką.                 13 kwietnia 1940 roku s. Laureta wraz ze swoja matką i siostrą Marią została zesłana do Kazachstanu do sowchozu koło Szemonajki. Po podpisaniu w 1941 roku układu Sikorski – Majski, siostra Laureta podjęła starania o przyjecie do wojska. Pokonując malarię i inne trudności złożyła przysięgę wojskową. W stopniu plutonowego w 6 dywizji Piechoty, zorganizowała drużynę Pomocniczą Służb Kobiet. Przez Morze Kaspijskie dotarła do Palestyny, a następnie do Szkocji. W 1946 roku nielegalnie powróciła do Polski. Odbyła jeszcze podróż do Włoch transportem wojskowym dla zorientowania się co do możliwości otwarcia tam klasztoru. Wróciła do Polski z ostatnim, transportem repatriantów 18 kwietnia 1947 roku. Mundur zdeponowała w klasztorze w Szymanowie. Siostra Laureta zmarła                       w Jarosławiu w 1985 roku. Jej pochówek znajduje się w jarosławskich katakumbach po prawej stronie, przy murze w środkowym rzędzie.

 

Opracowano na podstawie artykułu Matki Wawrzyny Chwedoruk w „Rycerzu Niepokalanej” oraz wizji lokalnej w katakumbach klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”