Z cyklu: „Cudze chwalicie Jarosławia nie znacie”: Kamienica „krawców” Grunwaldzka 26

Kamienica została wybudowana w 1893 roku na parceli należącej wcześniej do dr. Adolfa Dietziusa przez Wawrzyńca Korhedera i w tym samym roku stała się własnością Leopolda Goldfingera.

 

W 1901 roku kamienicę kupił Jan Pacak wraz z żoną Karoliną. W 1935 roku część kamienicy nabył Edward Kucharski i w narożu parteru założył aptekę, zwaną potocznie „Apteką Kucharskiego pod Gwiazdą”. Później zamieniono ten lokal na zakład fryzjerski i z tego powodu zniszczono bezpowrotnie poprzednie, cenne wyposażenie. W południowym skrzydle w okresie międzywojennym mieściła się cukiernia „Hempla”. W sezonie letnim cukiernia użytkowała zadaszony ażurowy pawilon, zwany potocznie „.Tramwajem”. W późniejszym okresie zadaszenie przeniesiono na teren parku miejskiego, gdzie zostało bezpowrotnie zniszczone z powodu braku odpowiedniego zakonserwowania. Podobnych sytuacji na przestrzeni czasu wydarzyło się wiele. W części lokalu Hempla znajdował się Klub Mieszczański, takie drugie kasyno z dobrze wyposażoną czytelnią dzienników i czasopism. W kamienicy tej mieścił się też sklep z obuwiem, który prowadził Józef Koba.

Kamienica usytuowana jest w narożu ulic Grunwaldzkiej i Kraszewskiego. Posiada bardzo urozmaiconą bryłę i bogaty wystrój elewacji, o przewadze detali barokowych oraz motywów renesansu francuskiego, zgodnie z panującą modą końca XIX i początku XX wieku. Budynek posiada dwa piętra z dwoma frontami na rzucie zbliżonym w kształcie do litery „C” Nakryty jest dachem z kopułą w narożu i wieżami w formie belwederów na końcu skrzydeł. Typ kamienicy narożnej, zwieńczonej kopułą nie należał do rzadkości w tamtym czasie. Niektóre elementy nawiązują do form francuskich w architekturze Lwowa. Przez historyków sztuki określana jest secesją wiedeńską. Od 1898 roku budynek należał do Jana Pacaka seniora., właściciela firmy krawieckiej, szyjącej mundury wojskowe i ubrania cywilne   oraz składu sukna, przyborów uniformowych i cywilnych. W latach 30 XX wieku należała do Jana Pacaka juniora, który prowadził restaurację Adria, natomiast Adolf Kulmann sklep z kosmetykami, fajansami i kryształami. W kamienicy przez pewien czas mieszkał znany w Jarosławiu dr Jan Dyszyński. Obecnie w dawnej aptece Kucharskich również mieści się apteka. Jarosławska kamienica przy Grunwaldzkiej 26 stanowi niewątpliwie ozdobę jednej z głównych ulic miasta.

Jerzy Czechowicz