30 listopada w Majdanie Sieniawskim obchodzono niezwykłą uroczystość. Szkolna biblioteka otrzymała imię pochodzącego ze wsi profesora Adama Grucy, wybitnego chirurga i ortopedy. Uczczono też 130 rocznicę urodzin. tego niezwykłego człowieka.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa. Następnie w szkole rozpoczęła się część artystyczna. Gości przywitała dyrektor szkoły Małgorzata Leja. Wśród gości znaleźli się m.in wójt gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego dr n. med. Jarosław Jabłoński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Otwocku im. prof. Adama Grucy prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak, konsultant w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla województwa podkarpackiego prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela, a także bratanice i bratankowie prof. Adama Grucy oraz nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły. – Dzięki swojej działalności naukowej i zawodowej na rzecz dobra człowieka oraz lokalnej społeczności profesor Adam Gruca zasłużył na uznanie. Nadanie imienia bibliotece szkolnej to dla nas zobowiązanie pamięci i wielka radość – mówi dyrektor SP w Majdanie Sieniawskim Małgorzata Leja. Całość wydarzenia uświetnił program artystyczny pt. ,,prof. Adam Gruca we wspomnieniach” przygotowany przez uczniów. Odsłonięto tablicę pamiątkową.
O patronie
Profesor Adam Gruca urodził się 3 grudnia 1893 roku w Majdanie Sieniawskim.
Po ukończeniu jarosławskiego gimnazjum i studiów medycznych na Uniwersytecie Lwowskim pracował jako lekarz w armii austriackiej (1914 r.), walczył jako żołnierz na froncie rosyjskim, rumuńskim i włoskim. Praktykę ortopedyczną odbywał we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. W latach międzywojennych pracował jako ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Ubezpieczalni Społecznej we Lwowie. Podczas kampanii wrześniowej i obrony Lwowa był naczelnym chirurgiem szpitala wojskowego mieszczącego się w gmachu głównym Politechniki Lwowskiej. W okresie okupacji sowieckiej pełnił funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej Lwowskiego Instytutu Medycznego. Po wojnie był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Katedry i III Kliniki Ortopedycznej Akademii Medycznej w Warszawie. Adam Gruca to autor około 170 prac naukowych, twórca i najwybitniejszy przedstawiciel warszawskiej szkoły ortopedycznej i traumatologicznej. Należał do czołówki najlepszych lekarzy w dziedzinie ortopedii. Zmarł 3 czerwca 1983 roku w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim.
DB/Fot. SP Majdan Sieniawski