Weekend z historią

W Tryńczy, przy zabytkowej strażnicy kolejowej, po raz kolejny mogliśmy być świadkami wydarzeń sprzed lat. Głównym punktem tegorocznego Weekendu z historią była rekonstrukcja wydarzeń pt. „Podkarpacki wrzesień 1939”.

 

Tryniecki weekend z historią rozpoczął się w piątek, 1 października. Po uroczystej mszy św. odbyło się złożenie kwiatów pod krzyżem wolności, na następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „II wojna światowa widziana oczami dziecka”. Z koncertem wystąpiła też Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Drugiego dnia miała miejsce rekonstrukcja obrazująca początek II wojny światowej na naszych ziemiach. „Podkarpacki wrzesień 1939” zrekonstruowały trzy grupy: SRH 24 Dywizja Piechoty-Garnizon Jarosław, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej z Limanowej. Wieczorem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Harnasie” z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. W międzyczasie można było też zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego z I Batalionu Czołgów z Żurawicy oraz poczęstować się wojskową grochówką, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wydarzenie, sfinansowane ze środków Fundacji PZU, odbyło się pod honorowym patronatem wiceminister Anny Schmidt oraz wójta gminy Tryńcza Ryszarda Jędrucha.

DP