Anna Kaszuba-Dębska (w środku), dyrektor Henryk Prochowski, Katarzyna Buczek i Bogumiła Jarosz koordynatorzy projektu w Przeworsku.

Warsztaty z artystką

Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku uczestniczy w projekcie Kulturalni+ w ramach rządowego programu NOWEFIO. Dzięki temu niedawno odbył się tam cykl spotkań, w których wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych. Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Kaszuba-Dębska.

„Zrób sobie królową” – warsztaty, w których wzięli udział uczniowie z klasy I i II ze SP nr 3 Przeworsku.

Anna Kaszuba-Dębska to malarka, graficzka i ilustratorka ponad 200 książek, a także projektantka książek dla dzieci i dorosłych. W poniedziałek, 30 maja, pani Anna przyjechała do przeworskiej biblioteki z Krakowa w ramach zadania Kulturalni+/interdyscyplinarna edukacja kulturalna. Projekt ten został sfinansowany ze środków rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030, a przeprowadzany jest obecnie na terenie województwa podkarpackiego przez Fundację Burza Mózgów. Jego celem jest poruszanie tematyki kultury i sztuki wśród uczniów szkół podstawowych. Przeworską bibliotekę do projektu zgłosiły Katarzyna Buczek i Bogumiła Jarosz.

W ramach warsztatów artystycznych przeprowadzono trzy spotkania. W pierwszym z nich uczestniczyła klasa IV a z wychowawczynią Katarzyną Mastalerz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Dzieci zapoznano z techniką collage, którego głównym bohaterem był Stanisław Moniuszko. W kolejnym spotkaniu uczestniczyła klasa III a z wychowawczynią Anną Filip ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku. Tym razem uczestnicy przygotowali spersonalizowaną książkę w formie leporello. Każdy z uczniów wykonał auto książkę czyli swoją historię. Dzieci za pomocą wycinków z gazet projektowały w jak wygląda ich życie, jakie mają marzenia i co lubią robić na co dzień. Po zakończonych warsztatach ustawiła się długa kolejka po autograf do naszego gościa. Warsztat larkarski pt. „Zrób sobie królową” oparty na dziedzictwie historyczno-kulturowym, osadzony w kontekście książki autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej pt. „Poczet królowych polskich” to ostatnie spotkanie przeprowadzone w tym dniu. Jego uczestnikami byli uczniowie klas I i II wraz z dyrektorem Lidią Bułaś oraz wychowawcami: Barbarą Maruszak i Barbarą Lis ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku. Anna Kaszuba-Dębska spotkanie rozpoczęła od rozmowy na temat ciekawostek o polskich królowych. Następnie każde z dzieci wykonało własną królową, ale można było się też inspirować ilustracjami autorki przedstawiającymi królową Bonę Sforza, czy królową Jadwigę Andegaweńską.

Autorka warsztatów pokazała drogę do prostych technik wykonania, z niskim nakładem materiałów. W niebanalny sposób, na podłodze z rozłożoną folią uczniowie przeworskich szkół podstawowych spędzili kreatywnie czas.

 

DP/MBP Przeworsk