Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej jest największym świętem muzyki klasycznej w Jarosławiu. Co roku organizowane koncerty przyciągają szerokie grono melomanów. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 2 do 9 marca. O festiwalu rozmawiamy z dyrektorem Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – Tomaszem Wywrót.
Organizowany przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu festiwal już od ponad dekady cieszy się bardzo dużą popularnością. Każdy koncert jest niepowtarzalny i dostarcza słuchaczom niecodziennych przeżyć. Od lat zajmuje kluczową pozycję wśród miejskich wydarzeń kulturalnych.
Tomasz Wywrót: To prawda. O popularności wydarzenia w całości poświęconego muzyce poważnej, a także potrzebie organizacji tego typu inicjatyw, świadczy choćby zainteresowanie jakie festiwal wzbudza. Na długo przed kolejną edycją kontaktują się z nami sympatycy z pytaniami o gwiazdy, termin wydarzenia czy też możliwość zakupu biletów. Wypełnione po brzegi sale koncertowe, aplauz publiczności, spływające gratulacje i podziękowania, są namacalnym dowodem na to, że muzyka klasyczna – piękna i wymagająca – wciąż ma grono sympatyków, którzy chętnie uczestniczą w jej koncertach.
Pianistka Maria Turzańska, której imię nosi festiwal, była jeszcze przed I wojną postacią ważną w życiu miasta, później niestety zapomnianą. To przybliżenie jej sylwetki stało się puntem wyjścia do popularyzacji twórczości naszych rodzimych artystów i samej muzyki klasycznej, zgadza się?
T.W.: Dokładnie tak. Właśnie takie są założenia festiwalu. Maria Turzańska wywarła ogromny wpływ na życie kulturalne Jarosławia. To ona założyła pierwszą szkołę muzyczną w mieście, która, nie inaczej, mieściła się w kamienicy Attavantich. Mając tak piękną tradycję, CKiP w sposób naturalny stało się jej spadkobiercą. Wraz ze Szkołą Muzyczną postanowiliśmy stworzyć festiwal, który miał zarówno przybliży postać wybitnej pianistki, jaką była Turzańska, ale także promować artystów związanych z naszym miastem. W tym roku zaproszenie przyjęła Aleksandra Czerniecka absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, która na swój recital fortepianowy przylatuje aż z USA.
Prócz recitalu jarosławianki Aleksandry Czernieckiej, co jeszcze przygotowali organizatorzy? W końcu przed nami aż cztery wieczory festiwalowe.
T.W.: Wydarzenie inaugurujemy 2 marca koncertem najpiękniejszych arii i operetek w wykonaniu artystów z Chin, Polski i Ukrainy. Następnie czekają nas dwa wieczory fortepianowe, m.in z utworami: Bacha, Rachmaninowa, Ravela, Debussy i oczywiście Fryderyka Chopina. 9 marca w koncercie finałowym pt. Nasza Miłość usłyszymy Dorotę i Henryka Miśkiewiczów. Ojciec z córką zaprezentują swój pierwszy wspólny projekt, który powstał z okazji 70. urodzin saksofonisty. Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapewniam, że spotkanie z muzyką klasyczną w trakcie Festiwalu Muzyki Fortepianowej będzie dla Państwa niepowtarzalnym przeżyciem.
AS