Święto Drewna i Lasu

W ostatnią sobotę kwietnia odbyło się Gminne Święto Drewna i Lasu „Paleciaki 2023”, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń na terenie gminy Adamówka.

 

Mieszkańcy Gminy Adamówka, której połowę powierzchni zajmują lasy, w dużej mierze związani są pracą w lesie i przetwórstwem drewna, a tradycje leśne podtrzymywane są tu od kilku stuleci. Podobnie jak rolnicy, którzy co roku świętują podczas dożynek, tak i pracownicy lasów 29 kwietnia obchodzili swoje święto, które było formą podziękowania za ich ciężką i często niebezpieczną pracę.

Miejscem zbiórki był stadion w Majdanie Sieniawskim, skąd wszyscy wyruszyli do oddalonego o kilka kilometrów lasu gminnego, gdzie odbyło się sadzenie sosen, cisów, buków i dębów, ale także głogu, kaliny oraz dzikiej róży. W sumie posadzono ponad 5 tysięcy drzew i krzewów.

Po zakończeniu sadzenia dalsza część wydarzeń odbyła się na stadionie, gdzie dla uczestników przygotowano liczne atrakcje i konkursy, m.in. zbijanie palet, zakładanie łańcucha do pilarki spalinowej na czas, przerzynka złożona, układanie stosów drewna w jarzma, wbijanie gwoździ, łupanie i transport drewna taczkami, przeciąganie liny. Cenne nagrody zachęcały do walki i rywalizacji. Nie zabrało również konkursów i zabaw dla dzieci.

W trakcie ,,Paleciaków” miały również miejsce eliminacje do Regionalnych Zawodów Drwali w Krośnie. Bezkonkurencyjny, podobnie jak w roku ubiegłym okazał się Ryszard Staroń, na co dzień wykonujący prace leśne na terenie Nadleśnictwa Sieniawa.

Impreza była również okazją do zaprezentowania umiejętności lokalnych kół gospodyń, które dla wszystkich uczestników przygotowały przepyszne smakołyki.

DP/UG Adamówka