Sukces uczennic z Przeworska

Uczennice klasy piątej technikum z Zespołu Szkół Zawodowych im. króla Jana III Sobieskiego: Angelika Bester, Kamila Kowal i Magdalena Suchodolska zajęły IV miejsce w I edycji konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” organizowanego przez Politechnikę Rzeszowską.

 

Prace badawcze dotyczyły zwiększenia atrakcyjności organoleptycznej i zdrowotnej przetworów z buraka ćwikłowego z uwzględnieniem metody DPPH. Wśród sześciu szkół z terenu województwa podkarpackiego ich projekt zajął czwarte miejsce zyskując kwalifikację do finału międzywojewódzkiego, który odbędzie się 6 grudnia w Białymstoku.

– Praca w laboratorium pozwoliła nam zobaczyć, jak się przeprowadza badania naukowe od podstaw. To doświadczenie nauczyło nas, że wspólna praca zespołowa może przynosić pozytywne efekty – oceniają przedsięwzięcie dziewczyny z ZSZ w Przeworsku. Opiekę nad zespołem pełniła nauczycielka przedmiotów zawodowych Elżbieta Zięba.

Uczennice zbadały zawartość sacharozy i szczawianów oraz zdolności antyoksydacyjne wyprodukowanych ekstraktów. Prace trwały od kwietnia do października na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku oraz w laboratorium Politechniki Rzeszowskiej.

Celem badań było wyprodukowanie przetworów atrakcyjnych organoleptycznie z buraka ćwikłowego, czyli soku pozbawionego ziemistego smaku za pomocą ekstraktów roślinnych, oraz zdrowotnie – posiadających wysoką zdolność antyoksydacyjną.

Osoby chore, m.in. na cukrzycę, dnę moczanową, kamicę nerkową i reumatyzm muszą ograniczyć szczawiany i cukry w swojej diecie. Wyniki badań nad produkcją przetworów z buraka mających niską zawartość wyżej wymienionych składników mogą pomóc chorym ludziom w walce z chorobą – mówi E. Zięba. – Dzięki temu przedsięwzięciu chcemy zwrócić uwagę zarówno młodzieży, jak i dorosłych na promocję zdrowej żywności i wyeliminować z codziennej diety napoje energetyczne , które rujnują zdrowie – dodaje.

 

Sok z buraka jako zdrowa alternatywa dla napojów energetycznych

 

Nasz pomysł zrodził się z obserwacji, że w technologii żywienia często podkreśla się szkodliwość energetyków, a jednocześnie istnieje wiele alternatyw. Postanowiłyśmy zatem znaleźć produkt idealnie dostosowany do potrzeb sportowców, jednocześnie nie wykluczający osób, które z różnych chorób nie mogą spożywać tradycyjnego soku z buraka ćwikłowego – opowiada uczennica ZSZ w Przeworsku Angelika Bester.

Dziewczyny na co dzień uczą się w piątej klasie technikum, Angelika i Kamila w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, a Magdalena w rachunkowości. Przed nimi najważniejsze wyzwania w życiu, matura i egzaminy zawodowe.- To było bardzo fascynujące, gdy widziałyśmy owoce wspólnej pracy. Zaangażowanie i praca zespołowa mogą naprawdę przynosić pozytywne efekty – podkreśla Magdalena Suchodolska.

 

DB/Fot. ZSZ Przeworsk