Nadkola z bursztynową kontrabandą

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej KAS udaremnili przemyt bursztynu wartego blisko 60 tys. złotych.

 

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej skierowali do szczegółowej kontroli samochód osobowy, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy.

Rewizja pojazdu wykazała, że w nadkolach ukryty został towar.

– W foliowych opakowaniach znajdowało się blisko 9 kg nieoszlifowanego bursztynu. Jego wartość oszacowano na prawie 60 tys. złotych – mówi podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością dokonania zgłoszenia celnego i zapłaty należności przywozowych ( podatek VAT) w kwocie 13,5 tys. złotych.

Przeciwko 66- letniemu kierowcy pojazdu, obywatelowi Polski, który nie dopełnił tego obowiązku wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.

To kolejna w ostatnim czasie próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy. W październiku br. podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Budomierzu, funkcjonariusze udaremnili przemyt ponad 23 kg wartego 205 tys. złotych.

EK/KAS