Stare remizy OSP: Remiza w Widaczowie

Ochotniczą Straż Pożarną w Widaczowie powołano do życia dopiero w 1958 r. W latach wcześniejszych bezpieczeństwa wsi strzegli nocni stróże, którzy pełnili dyżury w formie warty wiejskiej.

 

Wartownią dla stróżów była mała drewniana „budka” wybudowana w miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich, przy głównej drodze Manasterz-Dynów. Po likwidacji stróżów nocnych wartownię całkowicie przeznaczono na przechowalnię sprzętu przeciwpożarowego.

Jednak po otrzymaniu w darze sikawki ręcznej z wozem transportowym od fabryki maszyn elektrycznych we Wrocławiu, dzięki jej pracownikom pochodzącym z Widaczowa oraz w 1959 r. motopompy strażackiej, OSP potrzebowała większego pomieszczenia na przechowywanie sprzętu. Nawiązała się myśl budowy remizy strażackiej, jednak sporo trudności m.in. brak zgody na ustalenie jej lokalizacji, nie pozwoliło na realizację zamierzonego celu. Sprzęt strażacki przechowywano u mieszkańców wsi: motopompę w zabudowaniach Józefa Szpindera, natomiast wóz na podwórzu Andrzeja Gmyrka.

Dopiero w późniejszym czasie zlikwidowano budynek starej wartowni, a sprzęt strażacki umieszczono w drewnianej przybudówce dobudowanej do domu gromadzkiego, która pełniła funkcję remizy.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

Stara remiza strażacka OSP Widaczów/fot. zbiory muzeum