W dniach 18-20 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce.
Uczestników powitała Agata Ostrowska, wicedyrektor ZSTIO. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Stanisław Janowczyk, Zbigniew Matuszczak oraz członkowie komitetu głównego olimpiady. Obecna była Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw społecznych oraz Marek Kądziołka, zastępca dyrektora Wydziału Wsparcia i Rozwoju Edukacji. Podczas ceremonii otwarcia olimpiady, uczestnicy tego wydarzenia obejrzeli program artystyczny pt. „Od Banacha do sztucznej inteligencji” w wykonaniu uczniów ZSTiO, będącej gospodarzem tej uroczystości.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy przyjechali do Jarosławia z różnych stron Polski, m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Kwidzynia, Warszawy, Częstochowy, Bydgoszczy, czy Nowego Sącza przez dwa dni walczyli o tytuł „Młodego Innowatora w Telekomunikacji i Informatyce”. W czasie wolnym zwiedzali miasto, zakłady produkcyjne, a także wzięli udział w przygotowanych przez społeczność „Banacha” zajęciach i warsztatach.
Podsumowanie olimpiady odbyło się w sobotę, 20 kwietnia. Uczestnicy bloku programistycznego, jak i bloku teletechnicznego otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz wartościowe nagrody. Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie przyznał również nauczycielom ZSTiO (Monice Fudali, Krzysztofowi Knapowi, Arturowi Tutce, Leszkowi Kobylińskiemu oraz Przemysławowi Wareckiemu) zaszczytny tytuł „Przyjaciela młodzieży”. Wśród uhonorowanych znalazła się również M. Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Akt uznania za należyte wykonywanie obowiązków dyrektora otrzymał Adam Tomaszewski, dyrektor ZSTiO.
– Organizacja olimpiady nie mogłaby się godnie odbyć gdyby nie Mecenasi – Sponsorzy, którym pragniemy serdecznie podziękować za życzliwość, bezinteresowność i wsparcie przy organizacji Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce – mówią organizatorzy tego wydarzenia.
Olimpiada ma charakter naukowo-techniczny. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym.
EK, fot. ZSTiO