Sesja powiatowa na odległość

Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor siedział samotny w sali narad starostwa. Radni byli w domu lub uczestniczyli w obradach z miejsc pracy. Tak wyglądała pierwsza w bieżącej historii samorządu sesja RP Jarosławskiego. Odbyła się ona we wtorek, 28 kwietnia i przeprowadzono ją w formie zdalnej, za pośrednictwem Internetu

– Mimo tego, że nie ma bezpośredniej obsługi petentów przyjmujemy wnioski. Są wydawane decyzje, prawa jazdy i dowody rejestracyjne. W kwietniu do biura podawczego wpłynęło 1 881 dokumentów. Wydano 42 prawa jazdy. Zarejestrowano 656 pojazdów. W wydziale architektury i budownictwa rozpatrywano 119 spraw – wyliczał starosta jarosławski Stanisław Kłopot pokazując, że urząd działa mimo obostrzeń związanych z epidemią.

Starosta dziękował również wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią. Zarówno służbom, jak również wolontariuszom i społecznikom. Wymieniał tu m.in. służby medyczne, sanepid, służby porządkowe, wolontariuszy szyjących maseczki i drukujących przyłbice oraz wielu innych, „otwierających swoje serca i konta bankowe, chcąc pomagać”, jak podsumował starosta. S. Kłopot przedstawił też szczegółowe dane związane z walką z pandemią koronawirusa na terenie powiatu jarosławskiego. Radni dowiedzieli się, że w Oddziale Zakaźno-Obserwacyjnym jarosławskiego szpitala przygotowano dla zarażonych koronawirusem 33 łóżka, 14 izolatek oraz 26 respiratorów. Towarzyszą temu oddzielne izby przyjęć, śluzy, specjalistyczne drzwi, i przegrody izolacyjne i inne.

Starosta wspomniał także o Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców z terenu powiatu jarosławskiego i możliwości ich wsparcia z pieniędzy będących w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu. Mówił m.in. o pożyczce dla mikroprzedsiębiorców, informując, że rozdysponowano już blisko 2,5 mln złotych na blisko 491 wniosków. Dodał także, że największa ilość wniosków spodziewana jest w pierwszej połowie maja.

Radni zdecydowali o kolejnych zadaniach inwestycyjnych na drogach powiatowych, realizowanych we współpracy z samorządami gminnymi. Dotyczą one m.in. gmin Radymno, Roźwienica, Laszki, Rokietnica i Wiązownica. W najbliższym czasie do tego grona dołączy także Pruchnik i gmina Jarosław.

Wśród pozostałych podjętych decyzji, było również przeznaczenie 1,659 mln złotych na inwestycje w jarosławskim szpitalu. Dotyczą one zakupu aparatury i sprzętu medycznego z przeznaczeniem na doposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego w wysokości ponad 1,5 mln złotych.