Trwa usuwanie skutków powodzi, która 26 czerwca nawiedziła południową część powiatu przeworskiego. Najbardziej dotknęła gminy Jawornik Polski i Kańczugę. Mieszkańcy zalanych terenów często w jednej chwili stracili dorobek życia – swoje domy, miejsca pracy. Z pomocą ruszyły samorządy, a także zwykli ludzie, poruszeni losem powodzian. Wiele już udało się zrobić, a potrzeby nadal są ogromne.
Po przejściu fali powodziowej ciągle trwają prace porządkowe i szacowanie strat. Wspólnymi siłami porządkowano tereny nad rzeką Mleczką – w usuwaniu zakrzaczeń utrudniających swobodny przepływ wody oraz nieczystości, które przyniosła ze sobą woda, brali udział m.in. żołnierze WOT, pracownicy Wód Polskich, strażacy OSP oraz pracownicy gminy. W rekordowym czasie (3 dni) udało się również zbudować przeprawę, która stanowić będzie tymczasowe zastępstwo dla mostu „na Jamrozy”. Most zbudował 3. Batalion Inżynieryjny z Niska podległy 2. Pułkowi Inżynieryjnemu.
Wizyta Prezydenta
Miejsca dotknięte powodzią odwiedził również prezydent RP, Andrzej Duda, który 30 czerwca spotkał się z mieszkańcami terenów położonych w gminie Kańczuga i Jawornik Polski. Prezydent obejrzał polder w Siedleczce, gdzie woda przelała się przez koronę wału, rozmawiał też ze strażakami i żołnierzami pracującymi przy usuwaniem szkód. Następnie odwiedził miejscowość Hadle Szklarskie, gdzie zniszczeniom uległa m.in. droga wojewódzka nr 835 oraz tory kolejki wąskotorowej. W Jaworniku Polskim Prezydent wręczył promesę dla Ochotniczej Straży Pożarnej w wysokości 800 tys. zł z na zakup nowego samochodu. Przypomnijmy, że dotychczas używany wóz podczas wyjazdu na akcję ratunkową został porwany przez wodę i zalany.
Ruszyły zbiórki
Szkody powodziowe to jednak nie tylko zniszczone budynki, uszkodzone drogi czy wały. To również nieszczęście rodzin, które straciły niekiedy swój dorobek, gdzie skala nieszczęścia nie ma żadnego odzwierciedlenia w jego wartości. W Internecie pojawiły się już informacje o zrzutkach dotyczących pomocy w odbudowie najpilniejszych rzeczy. Ktoś szuka wyposażenia domu dla babci, matki, inni chcą tymczasowo wynająć jakieś lokum. Jeszcze inni zastanawiają się, czy uda im się postawić na nogi budowany latami biznes, dzięki któremu pracę mieli też inni. Części potrzebującym została już wypłacona pierwsza pomoc finansowa.
Na bieżąco przekazywana jest też pomoc rzeczowa w formie środków chemicznych i higienicznych. To jednak kropla w morzu potrzeb. Powodzianie potrzebują głównie rzeczy codziennego użytku (nowych, nieużywanych), m.in. koców, pościeli, ręczników, ubrań, czy też sprawnych sprzętów AGD i mebli. Jeśli ktoś chciałby pomóc, proszony jest o kontakt z Urzędami Gmin oraz Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej.
Gminy pomagają
Solidaryzując się z mieszkańcami i Samorządem, do porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy Tryńcza, wójt Ryszard Jędruch wprowadził projekt uchwały w sprawie pomocy finansowej dla gminy Jawornik Polski. Podczas komisji, radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały, a następnie podczas sesji jednogłośnie przegłosowali. Przekazane środki w wysokości 20 tys. zł będą wykorzystane na usuwanie skutków powodzi na terenie gminy.