Rozstrzygnięto „Konkurs Myśli Schumana”

Ponad sto osób wzięło udział w „Konkursie Myśli Schumana” organizowanym przez Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Patronem konkursu był Instytut Myśli Schumana.

 

Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników było napisanie eseju jako własnych rozważań, z możliwością odniesienia do obecnej sytuacji, na podstawie książki „Robert Schuman człowiek, który chciał ocalić Europę”.

Rozstrzygniecie konkursu odbyło się w piątek, 16 czerwca w sali konferencyjnej przy Parafii pw. NMP Królowej Polski. Z uczestnikami konkursu spotkali się m.in.: profesor Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana oraz profesorowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego: Krzysztof Bochenek, oraz Artur Mordka, którzy wygłosili prelekcje dotyczące tej niezwykłej osobistości, jaką jest Robert Schuman.

  1. Schuman to francuski polityk, mąż stanu, dwukrotny premier Francji, reformatorski minister finansów oraz minister spraw zagranicznych, będący jedną z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Uznawany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. To czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Podczas wydarzenia kilka słów do zebranych skierował także Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego, który następnie wraz z Łukaszem Pisiem, dyrektorem ZSI wręczył dyplomy laureatom konkursu. Nagrodzeni uczniowie będą mogli wziąć udział w zagranicznym, tygodniowym wyjeździe „Śladami Schumana do Metz, Strasburga, Luksemburga i Maria Laach” organizowanym przez Instytut Myśli Schumana.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan oraz europoseł B. Rzońca.

EK