Kapele z Podkarpacia wystąpiły w Pawłosiowie

W niedzielę, 18 czerwca na placu obok Urzędu Gminy w Pawłosiowie rozbrzmiewały melodie z różnych zakątków Podkarpacia. Wszystko za sprawą Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych, który odbył się już po raz jedenasty.

 

Przegląd miał charakter konkursu, a jego celem było propagowanie tradycji i folkloru subregionów Podkarpacia. Uczestników spotkania powitał Zbigniew Brudek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłosiowie. Przegląd tradycyjnie prowadził wodzirej i prezenter Jan Wilk. Występy kapel oceniała komisja w składzie: Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Andrzej Osmyk – muzyk oraz Stanisław Baryła – muzyk.

Na scenie zaprezentowało się dziewięć zespołów. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich występów przyznała następujące nagrody i wyróżnienia. I miejsce zajęła Kapela Ludowa „Raniżowianie” z Raniżowa oraz Kapela Ludowa „Młoda Harta” z Harty koło Dynowa. II miejsce przypadło Kapeli Ludowej „Iskierczanie” z Dębicy, która w przeglądzie wystąpiła po raz pierwszy oraz Kapeli Ludowej „Przewrotniacy” z Przewrotnego koło Rzeszowa. Na III miejscu uplasowała się Kapela Ludowa „Dynowianie” z Dynowa oraz Młodzieżowa Kapela „Gacoki” z Gaci. Wyróżnienie otrzymały: Kapela Ludowa „Swojaki” z Pawłosiowa, Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci, a także Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej.

W wydarzeniu wziął udział m.in. Mariusz Reń, wójt gminy Pawłosiów, radni gminy Pawłosiów z przewodniczącym Marianem Maciałkiem na czele, sekretarz Joanna Tomaszewska oraz pracownicy Urzędu Gminy Pawłosiów, przedstawiciele Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz sympatycy muzyki ludowej z terenu gminy i okolic.

EK