Podczas ostatniej uroczystej sesji Rady Miasta, jednogłośnie podjęto uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich dla Przeworska. Istotnym punktem obrad było przekazanie księgi cechu szewskiego miasta Przeworska do Muzeum w Przeworsku.
Uroczysta sesja Rady Miasta Przeworska odbyła się w piątek, 24 lutego. Podczas niej doszło do przekazania starodruku przez burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela na ręce dyrektora Muzeum w Przeworsku, Łukasza Mroza. Dokument umieszczony został w stylizowanym kufrze. Przypomnijmy, że niezwykle bogata historia przeworskiego rzemieślnictwa swoje początki bierze już w XV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na temat istnienia organizacji zawodowych, zwanych cechami. Jednym z pierwszych, był właśnie cech szewski. Starodruk trafił do przeworskiego urzędu jeszcze w 2019 roku. Na XXV Aukcji „Z kolekcji rodziny Lizaków” zorganizowanej przez szczeciński Antykwariat Wu-eL, w czerwcu 2018 r. pojawiła się cenna dla Przeworska pozycja rękopiśmienna o cechu szewskim w Przeworsku. Mając na uwadze znaczenie historii Przeworska, pod koniec 2018 roku burmistrz podjął inicjatywę nabycia rękopisu. Również przeworscy muzealnicy potwierdzili, że zakup tej pozycji byłby jak najbardziej uzasadniony, gdyż księga jest o prawie wiek starsza od pozostałych ksiąg w zasobach muzealnych i byłaby świetnym uzupełnieniem istniejącej kolekcji rękopisów cechów rzemieślniczych w Przeworsku. Treść pozyskanego rękopisu wnosi wiele do poznania dziejów miasta w XVII i początkach XVIII w. Można tam odszukać informacje na temat ówczesnych właścicieli miasta Ostrogskich i kolejnych, Lubomirskich. Po wpisach widać również, jak bogatą historię ma Przeworsk i jakie przeżywał trudności i ciężkie chwile. Przypuszcza się, że analiza rękopisu pozwoli na ustalenie nowych faktów z historii miasta, a zwłaszcza miejscowej organizacji cechowej.
Od osady do miasta
W wystąpieniu okolicznościowym na początku sesji Burmistrz przypomniał krótko historię miasta, które najpierw było osadą, a jej początki sięgają prawdopodobnie przełomu IX i X wieku. W 1387 r. król Władysław Jagiełło darował wieś, wówczas zwaną Przeworsko, wojewodzie sandomierskiemu Janowi z Tarnowa, dzięki któremu w 1393 r. gród otrzymał prawa miejskie. Dzięki temu miasto, położone na trasie ważnych szlaków komunikacyjno-handlowych, szybko rozwijało się również gospodarczo, posiadało prawo odbywania targów i jarmarków oraz składowania wina. Już w początkach XV wieku powstały tu pierwsze organizacje cechowe. Miasto słynęło z handlu i tkactwa. Na przestrzeni wieków obywatele miasta tworzyli różnowyznaniową wspólnotę o istotnym znaczeniu i zasługach dla kultury i gospodarki regionu. Mieszkańcy Przeworska przez stulecia byli świadkami i uczestnikami chwalebnych i nierzadko dramatycznych dziejów Ojczyzny.
– Jako mieszkaniec Przeworska, jako jego burmistrz jestem dumny, że społeczność miasta pielęgnuje tradycje patriotyczne, związane z wydarzeniami z historii narodowej i cieszę się, że dzisiaj możemy korzystać, z pozostawionych nam przez wcześniejsze pokolenia, wszystkich dobrodziejstw. Jubileusz jest doskonałą okazją do spojrzenia w przyszłość i szukania odpowiedzi, jakie działania należy podjąć, aby Przeworsk był miastem na miarę oczekiwań mieszkańców, seniorów, jak i tych młodych, tu uczących się, mieszkających i zakładających rodziny. Wierzę, że gdy spojrzycie Państwo na nasz Przeworsk obiektywnie, dostrzeżecie jak bardzo się rozwinął i zmienił, mimo że ostatnie lata są naprawdę dla nas bardzo trudne, a zdarzenia w naszym kraju i poza jego granicami stawiają przed nami ogromne wyzwania – powiedział L. Kisiel dziękując jednocześnie mieszkańcom, ludziom samorządu oraz instytucji publicznych. Wyraził także nadzieję, że 630-lecie lokacji będzie źródłem dumy i okazją do wspólnej radości oraz zapowiedzią coraz lepszego jutra dla Przeworska.
DP/fot. UM Przeworsk