Łukasz Zagrobelny, szef Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz"(pierwszy z prawej) podczas odbioru nagrody specjalnej na finale konkursu WHR.

Przewodnik o Zarzeczu ze specjalną nagrodą Wydarzenia Historycznego Roku

W 16. edycji ogólnopolskiego konkursu Wydarzenie Historyczne Roku organizowanego przez Muzeum Historii Polski jury po raz kolejny przyznało własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją publikacja „Zarzecze. Siedlisko idealne” wydana przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz.

 

W tym roku w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, zwycięzcami zostały: otwarcie muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny” prezentowana na Zamku Królewskim na Wawelu oraz gra edukacyjna „Gra szyfrów” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wyniki ogłoszono w Warszawie 22 czerwca.

Wydarzenie Historyczne Roku jest jednym z największych konkursów o wymiarze historycznym w Polsce. O wartości przewodnika świadczy fakt, że specjalną nagrodę przyznano projektowi, realizowanemu w mniejszej skali niż przedsięwzięcia zwykle nagradzane w głównych kategoriach konkursu.

– To publikacja opowiadająca o niezwykłym miejscu, stworzonym przed ponad 200 laty przez Magdalenę Morską, który do tej pory zachwyca swą urodą. Oprócz informacji o pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, czytelnicy mogą tam znaleźć ciekawostki o innych zabytkach kultury ziemiańskiej z okolic Jarosławia i Przeworska. Autorką przewodnika, składającego się z 20. rozdziałów, jest Adriana Pobuta, na co dzień pracująca w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – wyjaśniają pracownicy jarosławskiego muzeum. A. Pobuta jest głównym inwentaryzatorem placówki i autorką . również ciepło przyjętych opracowań o Jarosławiu: „Jarosław (nie) do poznania” oraz „Do zobaczenia w Jarosławiu!”.

Przewodnik powstał w ramach projektu Zarzecze – siedlisko idealne , zrealizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

O skali wyróżnienia świadczą słowa Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, który podczas otwarcia konkursu zaznaczył, że konkurencja jest tak duża, iż nie będzie przesadą, gdy powie, iż wyróżnieniem jest już sam fakt znalezienia się w finale.

Sam przewodnik zachęca do wejścia w magiczne zakątki Zarzecza słowami – Wśród kilkusetletnich dębów wiją się kręte ścieżki. W stawie, niczym w zwierciadle, odbijają się chmury. Nad całością założenia góruje klasycystyczna rezydencja z charakterystyczną rotundą w narożu. To Zarzecze…

Jego właścicielka, hrabina Magdalena z Dzieduszyckich Morska, stworzyła tutaj swoje miejsce na ziemi, dom, o który przez całe życie dbała, który upiększała i udoskonalała – siedlisko idealne. Finalnie powstało całe założenie składające się z pałacu, oranżerii, parku i ogrodu oraz zabudowań folwarcznych, a wszystko według jej zamysłu i planów.

Przewodnik „Zarzecze. Siedlisko idealne” można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.izbapamieci.org.pl

erka/Fot. Maciej Cioch