„Pogórzanin” wraca na całą trasę

Niedawno zakończyły się prace związane z rewitalizacją Kolei Wąskotorowej „Pogórzanin”. Dla mieszkańców i turystów oznacza to, że kolejką będzie można wreszcie pokonać całą trasę aż do Dynowa. W ostatnich latach było to niemożliwe ze względu na uszkodzenia, jakich dokonała powódź w 2020 roku.

 

W ostatnich sezonach „Pogórzanin” kursował „na raty”, na części trasy. Najpierw z Przeworska do Łopuszki, a później też na drugim odcinku, z Dynowa do Jawornika Polskiego. Turyści czekali jednak na możliwość przejazdu całą, długą trasą, na której jedną z większych atrakcji jest blisko 600-metrowy tunel w Szklarach.

Prace związane z rewitalizacją w IV kwartale 2023 roku głównie skupione były na dokończeniu zakresu zabudowy pozostałych torów i rozjazdów, jak również nawierzchni przejazdowych, ostatecznej regulacji torów i rozjazdów w planie i profilu wraz z uzupełnieniem i oprofilowaniem podsypki tłuczniowej, zabudowaniu nawierzchni przejazdowych wszystkich typów wraz z wykonywaniem nawierzchni bitumicznej na dojazdach. Zamontowano również kompletne oznakowanie pionowe i poziome na drogach dojazdowych do przejazdów kolejowo-drogowych oraz wymieniono mostownice na obiektach inżynierskich wraz z montażem odbojnic na dwóch z nich.

Przypomnijmy, że w 2023 roku „Pogórzanin” przewiózł rekordową liczbę turystów – 24.817 osób.

 

DP