Pod jakim wezwaniem?

Kto wnikliwiej przygląda się wydarzeniom kulturalnym w Pawłosiowie mógł zauważyć że jeśli coś odbywa się w kościele, zdarza się że w zapowiedziach pojawiają się dwie różne informacje dotyczące wezwania: raz jest to św. Piotra i Pawła, innym Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Która jest właściwa?

 

Jak się okazuje, jedna i druga nazwa funkcjonuje prawidłowo. Pawłosiów jest dość osobliwym przypadkiem, gdzie kościół jest pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Skąd ten rozdźwięk?

Pierwsza parafia utworzona została pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Kilka lat później rozpoczęto starania o budowę nowej świątyni. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku udało się zakończyć prace. Wtedy też, być może dlatego, że dotychczasowe wezwanie było dość „popularne” w okolicy, ówczesny proboszcz zdecydował, że nowa świątynia otrzyma imię św. Piotra i Pawła. Tym sposobem kościół ma inne wezwanie, a parafia inne, co nietutejszych może początkowo nieco wprowadzać w błąd. Na terenie parafii odczuwalny jest związek z obiema nazwami, a zawsze pod koniec czerwca odbywają się tu uroczystości odpustowe, właśnie w dniu wspomnienia św. Piotra i Pawła.

 

DP