Pamięć ważna rzecz

Pod koniec czerwca 39 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej wzięło udział w wycieczce do Krakowa w ramach projektu „Pamięć ważna rzecz” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej.

 

Wycieczka do Krakowa, która odbyła się 26 i 27 czerwca, była ostatnim etapem projektu dofinansowanego przez Fundację Banku Polskiego PKO. Ważnym etapem wyjazdu były warsztaty w Muzeum Fabryce Oskara Schindlera poświęcone losom polskich Żydów podczas Zagłady oraz współczesnym przejawom dyskryminacji. Fabryka działała podczas II wojny światowej, a dziś jest to również jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Krakowie.

Drugi dzień wyjazdu do Krakowa to wycieczka-nagroda, którą od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wraz z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną dla uczniów wyróżniających się zachowaniem, wynikami, zaangażowaniem w konkursy i wolontariat. W tym roku dzieci odwiedziły Muzeum Lotnictwa w Krakowie gdzie można było zobaczyć m.in. samoloty bojowe, takie jak słynne polskie myśliwce, samoloty odrzutowe, a także wiele innych modeli reprezentujących różne okresy i typy lotnictwa.

Ostatnim etapem programu wycieczki był Park Wodny w Krakowie. Wycieczkę w nagrodę dofinansował w ramach zadania pn. „Pamięć ważna rzecz z Powiatem Przeworskim”, Zarząd Powiatu Przeworskiego.

DP/fot. org