OSP w Pawłosiowie pomaga od stu lat

W sobotę, 2 września odbyły się uroczyste obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłosiowie.

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w intencji strażaków. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie miało miejsce złożenie meldunku przez druha Kazimierza Mirka, dowódcę uroczystości oraz komendanta Oddziału Gminnego ZOSP RP na ręce starszego brygadiera Janusza Jabłońskiego, zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Po podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt nastąpiło odśpiewanie hymnu.

Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłosiowie przedstawił prezes jednostki druh Dariusz Górski.

Zgromadzeni goście zgodnie z ceremoniałem dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec pamiątkowej tablicy, ufundowanej z okazji 100-lecia istnienia jednostki.

Ważnym elementem tego wydarzenia było odznaczenie sztandaru Złotym Znakiem Związku.

Obchody jubileuszu były także okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Piotr Kasperski oraz Paweł Wojciechowski. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa odebrali: Daniel Lotycz, Grzegorz Kasperski i Grzegorz Pelc. Natomiast Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa trafił do Kamila Wojciechowskiego. Odznakę Strażak Wzorowy wręczono: Pawłowi Januszowi, Jakubowi Kiwackiemu i Sebastianowi Pawełkowi.

Do zgromadzonych druhów gratulacje oraz słowa uznania za zaangażowanie i gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy skierował Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów, który w dowód wdzięczności za odwagę oraz pełną poświęceń służbę przekazał pamiątkowy grawerton. Szczególne podziękowania za wyjątkową służbę złożyła również poseł RP Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz odnowionego budynku straży. Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowej oraz przemarszem pocztów sztandarowych, którym towarzyszyła Orkiestra dęta „Laudate Dominum”.

Opr. EK, fot. UG