Oddadzą pałac w dzierżawę

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie ogłosił publiczny nieograniczony przetarg ustny (licytację) na dzierżawę „Zespołu pałacowo-parkowego w Sieniawie” wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przedmiotem dzierżawy jest działka o powierzchni ponad 27 hektarów oraz znajdujące się na niej zabudowania. Wywoławcza wysokość czynszu dzierżawnego wynosi rocznie 250 tys. zł, a umowa ma być zawarta na 10 lat.

 

Przetarg odbędzie się 18 sierpnia w rzeszowskim oddziale KOWR. Dzierżawa obejmuje park, pałac główny z 22 pokojami, pałacyk letni z 15 pokojami, adaptowany na hotel spichlerz zbożowy z 10 pokojami, oficyny z 5 pokojami, pawilon myśliwski z 5 pokojami, domek ogrodnika z 2 pokojami oraz dwie kordegardy, garaże, stajnię z wozownią, rządcówkę i altany parkowe. Wszystkie obiekty są umeblowane i wyposażone.

Cały obiekt jest przeznaczony do prowadzenia działalności hotelowej. Łącznie obejmuje 59 pokoi w tym 6 apartamentów mogących pomieścić 116 gości, a po dostawkach nawet 135 osób. Ponieważ cała posiadłość jest wpisana do rejestru zabytków dzierżawca będzie musiał przestrzegać wskazań i zaleceń konserwatorskich.

Zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie zaczął tracić znaczenie, jako rezydencja możnych rodów związanych z Podkarpaciem w okresie I wojny światowej. Wtedy książę Adam Ludwik Czartoryski przeznaczył pomieszczenia pałacowe na szpital polowy dla austriackich żołnierzy. W okresie międzywojennym budynku nie wykorzystywano ze względu na duże zniszczenia. W latach trzydziestych kolejny właściciel, podjął próbę gruntownego odnowienia wnętrz. II wojna światowa nie wyrządziła pałacowi większych szkód, ale okres powojenny był dla niego tragiczny. – Zdany na łaskę ludzi, niezabezpieczony, niszczał systematycznie rujnowany. Nie znalazłszy żadnej opieki, był systematycznie okradany, a potem tkwił w ruinie. Park dziczał, zarastał chwastami. Drużyny strażackie ćwiczyły na murach pałacu gaszenie pożarów. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Skarb Państwa podejmował sukcesywnie prace renowacji. W latach 1998-2001 Agencja Nieruchomości Rolnych dokonała gruntownej odbudowy – czytamy w opisie zamieszczonym na stronie sieniawskiego samorządu. Ostatnio zabytkowy kompleks pałacowo parkowy był wykorzystywany przez firmę Polish Hospitality Group jako miejsce spotkań towarzyskich, kulturalnych czy biznesowych. Z końcem lutego zaprzestano w nim działalności. – Zespół pałacowo-parkowy jest obecnie w posiadaniu dotychczasowego dzierżawcy i trwa procedura jego przejęcia – informuje KOWR.

Erka/Fot UMiG Sieniawa