Nowy dzierżawca pałacu

Jest szansa, że pałac w Sieniawie znów będzie tętnić życiem. Obiekt, który jest własnością agencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, od dłuższego czasu nie mógł znaleźć kolejnego dzierżawcy. Teraz to się zmieniło.

 

Poprzedni dzierżawca na początku poprzedniego roku zrezygnował z dzierżawy i od tamtego momentu obiekt stał zamknięty i niszczał. Szkoda, bo pałac znany jest ze swojej bogatej historii. Jego początek sięga XVIII wieku, został wybudowany przez Michała Hieronima Sieniawskiego, a 150 lat później rozbudowany przed ród Czartoryskich, zyskał swój obecny wygląd. W latach swojej świetności nazywany był „pierwszym domem Galicji” i gościł m.in. Tadeusz Kościuszko. To właśnie w pałacu podczas II wojny światowej, przechowywany był słynne obrazy z kolekcji Czartoryskich tj. „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci i „Portret młodzieńca” Rafaela Santi. Warto zaznaczyć, że „Portret młodzieńca” został wywieziony przez Niemców podczas II wojny światowej, a jego dalsze losy pozostają nieznane.

Teraz po przerwie ponownie zostanie otwarty. Spółka Fimusagro, która od grudnia 2023 roku dzierżawi obiekt, wzięła na siebie ciężkie zadanie doprowadzenia obiektu do stanu użyteczności. Obecnie trwają tam prace remontowo-budowlane aby lepiej przystosować go do funkcji hotelowo-restauracyjnej. W kwietniu planowane jest wielkie otwarcie.

DP