Nagroda za wyczucie formy i materiału

Eliasz Dyrow, 26-letni artysta z Jarosławia, został uhonorowany Rosyjską Nagrodą Artystyczną. Złoty Medal im. Sergieja Konienkowa przyznano mu w dziedzinie rzeźby monumentalnej. Nagroda była przyznawana przez międzynarodowe jury. Oceniający brali pod uwagę cały dorobek artystyczny. U E. Dyrowa zwrócili uwagę na talent plastycznego wyczucia formy i materiału.

 

– Bardzo się cieszę, że przez regularny udział w konkursach, wystawach i festiwalach artystycznych na wschodzie mogę promować polską kulturę i historię, oraz przybliżać sylwetki polskich bohaterów narodowych – mówi uhonorowany. Prestiżowa nagroda podkreśla talent i pracowitość młodego artysty, który jest autorem wielu prac o charakterze historyczno-patriotycznym. Są wśród nich nie tylko rzeźby. Jego obrazy przedstawiające postacie związane z Polską można spotkać m.in. w Pałacu Prezydenckim i na Watykanie.

Eliasz Dyrow z jedną z ostatnich prac.

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o tworzonym przez E. Dyrowa monumentalnym obrazie „Ocalenie Europy” upamiętniającym na powierzchni 2,5 na 7,5 metra ocalenie Europy przez Polskę przed komunizmem. Wcześniej informowaliśmy o rzeźbiarskim przedstawieniu św. Jana Pawła II wykonamy dla Parku Papieskiego w Rzeszowie. Rok wcześniej papież Franciszek przyjął od jarosławskiego artysty obraz przedstawiający kard. Adama Kozłowieckiego, polskiego jezuity, który przez 60 lat posługiwał na misjach w Zambii.

Dyrow urodził się w Kijowie. Dziesięć lat temu jego rodzina w ramach programu repatriacji osiedliła się w Polsce. Mieszkają w Jarosławiu.

erka/Fot. arch. E. Dyrowa