„Lodówki dobra” w każdej dzielnicy

Na terenie Jarosławia trwa montaż sześciu „Lodówek dobra”. Będą się one znajdowały we wszystkich 7 dzielnicach miasta, umożliwiając dzielenie się nadmiarem jedzenia z osobami potrzebującymi. – To doskonały sposób na zmniejszenie marnotrawstwa żywności i wsparcie lokalnej społeczności – mówią pomysłodawcy akcji.

 

Lodówki dobra będą znajdować się przy następujących lokalizacjach: ul. Królowej Jadwigi – przy sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi, ul. Jana Pawła II – przy wejściu głównym do Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego, ul. Traugutta – parking od strony orlika na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon, ul. Żeromskiego – przy bramie wjazdowej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego, na Osiedlu Słoneczne 7 – przy budynku Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego oraz ul. Łazy Kostkowskie – przy Szkole Podstawowej nr 9 im. T. Kościuszki.

Przypomnijmy, że pierwsza lodówka, dzięki której można dzielić się jedzeniem została ustawiona z inicjatywy klubu radnych Wspólnie zmieniajmy Jarosław. Stanęła ona obok Domu Seniora znajdującego się przy Pl. Mickiewicza 18 w październiku 2022 r. i do tej pory również służy mieszkańcom.

 

Przypominamy!

Do lodówki można przynosić takie produkty jakie samemu mogłoby się zjeść. Mogą to być produkty, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”. Mogą to być również produkty szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach wyroby np. ciasto, zupa (starannie i szczelnie zapakowane z naklejonym opisem i datą przygotowania). Mile widziane są sery, jogurty, twarogi.

Nie wolno natomiast przynosić żadnego rodzaju surowego mięsa; potraw zawierających surowe jaja; produktów już napoczętych np. puszek, słoików; produktów, które przekroczyły już termin przydatności do spożycia, produktów z oznakami popsucia, produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady. W lodówce nie można zostawiać też alkoholu.

EK, fot. UM