W środę, 3 kwietnia, na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum w Przeworsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika-ławeczki Księcia Ordynata Andrzeja Lubomirskiego.
Sejmik Województwa Podkarpackiego nadał pośmiertnie Andrzejowi Lubomirskiemu Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Po odczytaniu uchwały o nadaniu odznaczenia przez wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Cyprysia, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk odczytała laudację na cześć śp. Andrzeja Lubomirskiego. Pamiątkową uchwałę, odznakę i legitymację wręczył wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś, okolicznościowy grawerton – wicemarszałek Piotr Pilch. Odebrała je prawnuczka Maryjka Sapieha-Beckman oraz praprawnuk Łukasz Sapieha.
Głos zabrała Poseł na Sejm RP Anna Schmidt podkreślając zasługi Andrzeja Lubomirskiego dla Przeworska, zwracając równocześnie uwagę na zmieniającą się przestrzeń Zespołu Pałacowo-Parkowego dzięki przeprowadzonym pracom rewitalizacyjnym. Dopełnieniem była prelekcja pt. „Przygody Księcia Andrzeja” kustosz Małgorzaty Wołoszyn.
Uroczystość zgromadziła licznie przybyłą rodzinę śp. Andrzeja Lubomirskiego, władze województwa, powiatu i miasta Przeworska oraz mieszkańców, w tym dzieci i młodzież. Była to również okazja do podziękowań dla darczyńców, którzy w części sfinansowali pomnik-ławeczkę. Główni sponsorzy otrzymali statuetki – miniaturki pomnika i specjalne podziękowania od wicestarosty Jacka Kierepki i dyrektora Muzeum Łukasza Mroza.
Ławeczka wykonana jest z brązu, według modelu przygotowanego przez prof. Jerzego Kierskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Postać Księcia wykonana jest na podstawie archiwalnego zdjęcia. Książę Ordynat „siedzi” na ławeczce pod lipą Jana III Sobieskiego nieopodal domowej kaplicy i alei grabowej, spoglądając na park i oranżerię.
Postawienie figury Andrzeja Lubomirskiego to inicjatywa dyrektora Muzeum oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku. Na ten cel została utworzona specjalna zbiórka funduszy, większość środków udało się zebrać dzięki hojności Przeworszczan, instytucji i osób prywatnych. Nazwiska głównych darczyńców zostały umieszczone na ławeczce.
DP