Lekcje na świeżym powietrzu

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Świętoniowej końcem września zakończyło projekt pt. „Edukacja w Zielonej klasie”.

 

Projekt rozpoczął się 30 czerwca br. i był skierowany do uczniów i mieszkańców powiatu przeworskiego, m. in. z miejscowości: Świętoniowa, Grzęska i Gniewczyna Łańcucka.

W jego ramach zbudowano altanę ogrodową, którą wyposażono w stoły i ławki oraz tablicę szkolną, a wokół posadzono rośliny. Altanę nazwaną „Zieloną klasą” zlokalizowano na ogólnodostępnym terenie obok budynku Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej i społecznej poprzez organizację na świeżym powietrzu lekcji, warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi oraz promocję działań w formie wolontariatu. Po wybudowaniu altany zrealizowano cykl zajęć lekcyjnych z ekologii. Uczniowie z klas 4-8 zdobywali i pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą segregacji odpadów, recyklingu, oszczędzania wody i energii oraz dbania o przyrodę. Dla lokalnej społeczności odbyły się warsztaty florystyczne, w których wzięły udział osoby w różnym wieku; dorośli i dzieci.            W „Zielonej Klasie” odbyły się również spotkania uczniów z pszczelarzem i leśnikiem, a dodatkowo dzieci z grup przedszkolnych spotkały się z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku.

Projekt „Edukacja w Zielonej Klasie” zrealizowano ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej oraz dzięki dofinansowaniu przez Powiat Przeworski, Nadleśnictwo Sieniawa i Nadleśnictwo Kańczuga.

DP/SPS Świętoniowa